Nehoráznost porodníků

29.11.2010

Zatímco porodní asistentky a aktivní maminky, snažící se přece nějak zlidštit (přesněji napsáno zženštit) porodnictví, na tuhle nehoráznost (která je na žalobu přinejmenším pro klamavou reklamu, když už ne pro zneužití postavení veřejného činitele a šíření poplašné zprávy) nemohou zareagovat jak se patří, tedy stejně nehorázně, já si to dovolit mohu. Když jsem to zprávu četl poprvé, nevěřil jsem vlastním očím, a dva dny mne ne a ne napadnout, jak zareagovat. Tak nehorázná byla. Jako kdyby dr. Mengele uveřejnil počátkem 40. let min. stol. článek, ve kterém by Židům nabízel bezpečí koncentračních táborů před případnými pogromy (nebo před smrtí stářím).

Ta z kontextu účelově vyjmutá zpráva experta zní (čtěte pomalu a soustředěně, stejně nepochopíte): Jedinou prevencí budoucích problémů se samovolným únikem moči (inkontinencí), se kterým se v pokročilém věku potýkají příslušnice něžného pohlaví, je plánovaný císařský řez. Právě ten by podle Michala Krčmáře z pražského Ústavu pro matku a dítě měly po svém porodníkovi žádat všechny těhotné ženy. Nastávající matky by podle něho měly vědět o všech rizicích, která s sebou klasický způsob, kterým dítě přichází na svět, přináší. Těhotná žena, která chce rodit klasickou cestou, by tak určitě měla vědět, že to má svoje rizika s tím, že některá se mohou objevit i za 20 až 25 let. A to je právě případ inkontinence,“míní Krčmář.

Zopakuji tu do nebe volající nehoráznost: Nastávající matky by měly vědět o všech rizicích, která s sebou klasický způsob, kterým dítě přichází na svět, přináší. Když přečtete slovo „klasický“ spíše jako současný (medikalizovaný)… pak je porodník vlastně docela upřímný. Jenže tak to zcela jistě není. Přestože např. podle Henci Goerové neexistuje jediná studie, která by prokazovala bezpečnost porodů v nemocnicích, a naopak už existují desítky studií prokazujících dlouhou řadu zdravotních ohrožení, vyplývajících z příliš medikalizovaných porodů, tento porodník (za mnohé další) to obrací o 1800 a vydává systémem způsobený problém za řešení! Které z žen v pozdním těhotenství dojde, že porodníkům jde až v první řadě o peníze… jakkoliv to v tomto případě vypadá, že chce ženám pomoci s případnou inkontinencí?

Tento buď drze nehorázný a vše co se mu nehodí do krámu zamlčující, nebo trestuhodně neinformovaný a profesně zaslepený porodník, který (tak jako většina jeho kolegů) právě autoritativním stylem (a odcizeným prostředím) ohrožuje přirozený proces bezpečného porodu, bezostyšně nabízí (více placenou) operaci (porodníci stále berou těhotenství jako nemoc, jehož  - pro ně! – ideální léčbou je císařský řez), která ovšem ženu i dítě připraví o mnohé ty detailně vypiplané procesy ženského těla a zázraku zrození, a negativně ovlivní budoucí život jak rodičky, tak dítěte, na mnoha úrovních (to už ovšem porodník nedodá). Porodníci, kteří se pranic nestarají o kvalitu své práce (kdysi jsem navrhl, aby byli placeni jen paušálně, a teprve po šesti a šestnácti letech, až by se ukázalo, jestli nemá dítě nějaké vedlejší následky, by dostali prémie), teď najednou varují před případnými zdravotními riziky za 25 let?

Rádoby odborné vysvětlení je právě tak nehorázné a účelově zaměňuje příčinu za důsledky. Inkontinence je každé nechtěné odtékaní moči, a to bez ohledu na jeho intenzitu. Tyto obtíže se u žen objevují v důsledku poškození svalů pánevního dna, ke kterému dochází právě v průběhu porodu. Problémy se zadržením moči přitom ženy začínají pociťovat teprve v pozdějším věku. Jak ukázal poslední průzkum agentury Factum Invenio, který byl proveden v první polovině letošního roku, samovolný únik moči ztěžuje v současnosti život zhruba polovině žen ve věku mezi 55 a 65 lety.

Jenže k problémům při porodu a případnému poškození svalů pánevního dna dochází právě při přerušeném porodu s dalšími následnými lékařskými intervencemi… naopak, při přirozeném porodu v klidu a intimitě (jen s porodní asistentkou, případně dulou) zažívá žena až orgasmické stavy, a její uvolněné tělo se přizpůsobí (a porod zvládne bez jakékoliv další újmy).

Co je ale horší a tragičtější: citovaný expert jen předává, co se naučil! Učebnice Moderní porodnictví (Aleš Roztočil a kol.) z roku 2008 suverénně tvrdí, že „pestrost a četnost komplikací vaginálního porodu týkající se ženského organismu je široká…“ nebo že „nezanedbatelnou výhodou pánované sekce je aplikace epidurální anestézie,“ a také že „vaginální porod je m noha ženami hodnocen jako bolestivé období s pocity úzkosti, osamění a beznaděje, navíc s množstvím různých pozdějších následků, které ženy víceméně traumatizují.“

Uff. Zkusím pro názornost těchto nehorázností další metafory v podobného stylu: Existuje ve vaší rodině dědičná dispozice zarůstání nehtů na nohou? Dejte si u nás preventivně uříznout chodidlo a instalovat moderní protézu! Vánoční slevy! A co tohle: Jedinou prevencí budoucích potíží s prostatou je plánovaná kastrace.

Páni doktoři totiž ženám zamlčují, že pocity úzkosti, osamění a beznaděje rodičky zažívají právě kvůli jejich autoritativnímu a odcizenému přístupu, a jen v nepřátelském prostředí nemocnic… což se nemůže stát při porodu doma, anebo v malém porodnickém centru, kde je porod „jako doma“.

Vymknuta z kloubů příčetnosti doba šílí například v oboru plastických operací, tam ale naivní a nepoučené zájemkyně poškozují maximálně tak své vlastní zdraví. Tyhle nehorázné nabídky ale škodí nakonec nám všem! Připomíná mi to i výpalné: mafie přepadne majitele restaurace a „nabídne“ (za pravidelné měsíční výpalné) ochranu před přepadeními jiných mafií. No nekupte to, že? Tady porodník dělá vše proto, aby porody byly komplikované, a pak s úsměvem nabídne své odborné (odporné?) služby.

O co se ten expert opírá, když nikdo stoprocentně nedělal výzkum toho, kolik z těch žen po 55, které trpí únikem moči, rodilo císařským řezem, kolik z nich rodilo po řízeném tlačení a kolik bez zásahů lékařů, což je zřejmě to nejpodstatnější? Navíc, je to celé tak hloupé, že to fakt stojí za rozbor, napsala mi Jana Hoňková, zkušená dula, které jsem článek poslal k okomentování (její desetiletá dcera reagovala přímo: „Tak jim napiš: Jste idioti, nebo co?“), a dodala: Na tomto článku mě nejvíce popuzuje to, že lže. To, že zamlčuje, mě nepřekvapuje, protože ten porodník je prostě obchodník, který potřebuje prodat zboží. On ale lže s tím, že je to jediná cesta, lže, protože neuvádí skutečné údaje.

Osobně jsem z toho velmi smutný. Právě když za pár dnů vyjde aktualizované vydání knihy Nová doba porodní, ve které se na několika místech přiznávám ke zklamání z toho, že se za posledních deset let v českém porodnictví změnilo pramálo, a co se týká informovanosti těhotných, prakticky vůbec nic… A tak opět volám jako na poušti: Jak dlouho ještě si rodičky nechají zamlčovat skutečná rizika zdaleka ne nezbytné rutinní medikalizace porodů (a celé dlouhé řady rodičky stresujících lékařských vyšetření, např. přerušujících pro vývoj dítěte životně důležitou první hodinu na těle maminky), a dokonce nabízet císařské řezy a epidurální analgezii jako jakýsi nadstandard? Jak dlouho budou přecházet mlčením nehoráznosti typu rizik klasického způsobu, jakým děti přicházejí na svět? Dokud se nedají dohromady (třeba pomocí internetových sociálních sítí) a nebude je (na mediálně dobře pokrytých demonstracích před porodnicemi) slyšet, nehorázní porodníci budou ve své již rutinní praxi pokračovat: jim se to vyplatí.

To, jak se stále u nás ještě rodí, je totiž nehoráznost, která pomáhá jen navýšit bankovní konta porodníků (a anesteziologů a dalších specialistů, kterých je v ČR na počet obyvatel o třetinu víc než v sousedních zemích): jinak je to všestranně poškozující (maminky, děti, rodiny, společnost). Nejhorší na tom je fakt, že k tomu dochází dnes, když už se ženy v naší částí světa nemusí stresovat hladem, nemocemi, válkami nebo bídou…  a mohly by, a daleko laciněji, ale také zdravěji a bezpečněji, tedy pro všechny (kromě porodníků) výhodněji, rodit v radosti a štěstí.