Znáte to. Stačí slovo, a dokonce i jen špatně interpretované nebo jen tak bokem pronesené slovíčko, a už jsou bouře nezvládnutých emocí a oheň nedorozumění na střeše rodinného soužití… I malé věci a jevy na nás mají někdy velmi velký vliv.
Ukázalo se např., že kosmické záření, které má svůj původ sta světelných let od naší galaxie, má až z 80% vliv na tvorbu mraků, tedy na počasí.
Ukázalo se, že když máte nepořádek na pracovním stole, máte coby podnikatel nepořádek v účtech a podnikání.
Ukázalo se, že velké panelové domy s množstvím pater a vchodů, jakkoliv bydlení tam vypadá výhodně a nic škodlivého přece vidět není, jsou zvláště psychickému zdraví škodlivé, protože v nich něco tak malého, že nikdo nevěděl, co, chybělo (a ve Francii se státu vyplatí již dvacet let paneláky systematicky bourat a stavět malé domy). Rozluštění: lidský rozměr.
Ukázalo se, že i letmý, nesoustředěný pohled na peníze dokáže změnit jednání lidí (jsou samostatnější, věnují daleko více úsilí k dosažení svého cíle). Peníze (tak jako přátelský obličej, kokain, rychlé sportovní auto) přímo ovlivňují mozkový okruh, zpracovávající podněty typu slast, odměna, navodí pocit „nablízku je něco důležitého, zaměř tam pozornost a získej pro sebe maximum“.
V rámci výuky, jak poslouchat hudbu, často zmiňuji tzv. „ambientní“ způsob poslechu. Hlasitost přehrávané hudby zeslabíte tak, že ji slyšíte, jen když přiložíte ucho k reproduktoru. Když pak v místnosti děláte co právě děláte, hudbu (vědomě) neslyšíte, ale vaše tělo (a sluchová centra v mozku) ji slyší a registrují. Jsme jí pozitivně (rozumem, očekáváním, emocemi neblokovaně), pokud tedy posloucháme hudbu pozitivní, ovlivňováni.
Ukázalo se, že zdánlivě nevinná poznámka učitelky zpěvu nebo ambiciózní a nepoučené maminky (Franto, ty raději nezpívej, kazíš nám to, Evičko, nezpívej, nikdy to nebudeš umět) zablokuje ve Frantovi a v Evičce umění komunikace na celý život a Franta pak nedokáže sbalit holku, prosadit se v práci, a bude muset nalézt nějaký způsob uvolnění, tedy alkohol, drogu, partu, stranu atd. A Evička nikdy nerozkvete (ani v sexu) v dokonalou ženu. Právě tak zdánlivě nevinné, ale o to kousavější poznámky manželek spolehlivě vytočí manžele k domácímu násilí.Ukázalo se, že ne kritika, ale pochvala prvňáčka z něho udělá nositele Nobelovy ceny. Atd.
Jsme daleko citlivější, než nám řekli a než tušíme. Ke svému okolí jsme, ke své a společenské škodě, slepí, hluší a necitliví. Léta říkám, že tak jako musíme být zodpovědní za to, co jíme, pijeme a dýcháme, jak myslíme a jednáme, měli bychom převzít zodpovědnost i za to, co posloucháme, jak mluvíme a myslíme, co čteme a v čem a mezi kým žijeme. Protože i velmi malé na nás má velký vliv.
Nedávno se při experimentech v rámci behaviorální psychologie ukázalo, že lidé, kteří před započetím psychologického experimentu čekali v místnosti, kde byly slyšet zprávy o nárůstu kriminality, pak v následujících ekonomických hrách víc podváděli, méně spolupracovali, stávali se častěji černými pasažéry.
Jiná skupina, čekající v místnosti, v níž se nesly zprávy o lidské pokoře a obětavosti, byli posléze v hrách mnohem vstřícnější a ochotnější spolupracovat…
Co na to říkáte, vy všichni, kteří máte celé dny automaticky puštěný nějaký ten (reklamní) soukromý rozhlasový nebo dokonce televizní „kanál“?
Vlastimil Marek, úterý 5. prosinec 2006