Ježíš v Indii?

1.1.2009

V roce 327 př. Kr. vpochodoval Alexandr Makedónský se svou armádou na území dnešního Pákistánu, rozhodnut dobýt Indii. Tam našel Indy, kteří hovořili řečtinou a znali řecké bohy. Západní historikové zatím nedokázali tento jev vysvětlit, ačkoliv indičtí historikové zdůrazňují, že kontakty mezi Indy a Řeky probíhaly již od dávných dob. A když prokazatelně od dob Pýthágora existovaly dosti intenzívní styky Řeků s Indy (viz článek o Apollóniovi), bylo by naivní nevzít v potaz možnost podobných styků i mezi jinými společnostmi jižní Evropy, přední Asie. Tehdejší vzdělanci často cestovali za poznáním nejen do Egypta. Je na předpokladu, že Ježíš strávil oněch více jak dvacet let, kdy o něm nikdo nevěděl, v Indii, něco tak nepředstavitelného? Domnívám se, že je to velmi pravděpodobné,  ale klidně to mohlo být docela úplně jinak (jak naznačím v závěru).

Staří Řekové měli styky s Indií odjakživa. I Pýthágorás strávil dvacet dva let v cizině. Raní křesťanští autoři uvádějí tradiční domněnku, že během té doby Pýthágorás navštívil Indii. Víme jistě, že studoval v Egyptě a v Persii, a i kdyby nikdy do Indie fyzicky nedošel, zcela jistě zvládl mnohé indické doktríny a praktiky od učenců, které navštívil v Babylónu.

I jeho následovník Apollónios se vydal do Indie, a měl s sebou asyrského žáka jménem Damis, který si vedl deník. Důležité údaje o Apollóniově pouti do Indie se tak dochovaly.

Apollónios prošel velmi intenzívním jógínským tréninkem, zahrnujícím jak spoustu jógové filosofie, tak i její praktické aplikace. Naučil se řídit posvátné rituály (púdža), studoval védské systémy astrologie a techniky kontroly hmoty pomocí manipulace slunečním světlem. Naučil se pracovat s mantrami, a také způsobům, jak využít energie janter (evropští historikové zaznamenali, že posvátné jantry, vytvořené Apollóniem, byly na území Přední Asie dlouho velmi pečlivě střeženy). Především se ale Apollónios naučil znát sám sebe.

Co když i Ježíš prošel týmž procesem jako Pýthágorás, Apollónius a jistě i další?

Německý novinář A. Faber-Kaiser byl o této domněnce tak přesvědčený, že napsal knihu Jesus Died In Kashmir (Ježíš zemřel v Kašmíru), která důkladně popisuje celý Íšův (rozuměj: Ježíšův)  příběh (před a po ukřižování). Podle tohoto vysvětlení Ježíš přežil ukřižování a znovu cestoval na Východ, tentokrát pod jménem Yuz Asaf. Usadil se v Kašmíru, oženil se a zemřel přirozenou smrtí ve stáří. Židé ve Šrínágaru, hlavním městě Kašmíru, doposud uctívají starou kryptu, o které po generace věří, že je v ní Ježíš – neboli Íša, jak ho oslovují – pohřben. I Korán uvádí, že Ježíš nezemřel na kříži: ,,Nezabili ho, ani ho neukřižovali; to se jim jenom zdálo.“ (Korán, 155-57). Muslimský historik Imam Abu Ja'far Muhammad at-Tabri později poznamenal: ,,Íša a jeho matka Marie museli odejít z Palestiny a cestovali do vzdálené země, putujíce z kraje do kraje.“

Křesťané říkají, že Ježíš byl ukřižován. Muslimové tvrdí, že na kříži nezemřel. Kašmírská hypotéza předkládá možné vysvětlení, které vyhovuje jak křesťanskému, tak muslimskému pojetí. Existuje ještě přesvědčivější tvrzení: kniha Ježíš zemřel v Kašmíru obsahuje šestnáct působivých stránek, kde jsou srovnány jazykové podobnosti místních jmen a názvů kašmírských a biblických.

Co když je to ale všechno ještě jinak a podstatně jednodušší? Co když jak příběh Ježíše, tak egyptského Hora, sumérského Mithry, řeckého Dionýsa a dalších (kteří ho předcházeli), je jen personifikovaný a v různých kulturách znovu použitý mýtus, symbolizující astrologické jevy na každoroční obloze? Ježíš jako Slunce, dny kolem podzimního slunovratu jako ukřižování, za tři dny vzkříšení, a opětný vzestup „na nebe“ (právě tak jako se slunce opět vydá „nahoru“ nad obzor a dny se prodlužují).

Co když má pravdu film Zeitgeist a takové římsko-katolické křesťanství (ve své fanatické institucionalizované podobě, tak jako různá jiná náboženství) je jen veliké spiknutí mocných, kteří využívají mýtu k manipulaci lidí? A tak doporučuji shlédnout tento pěkně udělaný dokument (především jeho první část) a udělat si vlastní obrázek.

Netuším, co tenhle film udělá s křesťany, ale i právě protože roky píši o překladatelských chybách (včetně těch v Bibli), připadá mi vše logické a pravděpodobné. Netuším, jestli Ježíš existoval (i když to z tohoto hlediska není zase až tak důležité: existovali jiní, podobně kázající a zázraky dělající, viz i výše zmínění Pýthágorás, Apollónius aj.), ale jedno vím zcela jistě: je důležité nenechat s sebou manipulovat.

Vlastimil Marek, pátek 28. září 2007