V jednom vousatém židovském vtipu nabídne rabín Kohnovi, který si neustále stěžuje, že nemá kam utéct, glóbus. Ať si něco najde. Kohn chvíli glóbem otáčí a otáčí, a pak se zeptá: Neměli by tam jinej? Nejen úzkostlivé maminky a jógíni a vegetariáni a sportovci a samozřejmě dietářky jsou zmateni: co je dnes „zdravé“? Německé maminky s hrůzou zjistily, že pokud svým dětem nutí alespoň jedno jablko denně, jejich poslušné ratolesti tak do těl dostanou až čtyřnásobně větší (než maximálně tolerovanou) dávku reziduí různých pesticidů a dalších chemikálií. Není „vedlejší účinek“ touhy po zdravém ovoci dnes spíše kontraproduktivní?
Současné průmyslové postupy při „výrobě“ potravin, zeleniny a ovoce, a samozřejmě masa a mléka, jakkoliv „odborně“ ošetřené, se nevyhnou nutnosti některé „vedlejší účinky“ zamlčovat.
Pravidelně sleduji pořad Nedej se na ČT 2. V tom posledním se zkoumaly postoje odborníků a výrobců těch nejmodernějších, a dle výroků výrobců, nejméně škodlivých umělých hnojiv a pesticidů. Ukazuje se, že zatímco každý výrobek musí splňovat, co se týká „škodlivosti“, určitá předem stanovená kritéria, a každý z těch desítek a stovek výrobků je splňuje, nikdo nezkoumá, co to v těle člověka udělá, když se jich v jednom výrobku najdou desítky chemikálií. Jeden odborník poznamenal, že zkoumal rozinku z Turecka, a našel v ní rezidua dvaceti různých chemikálií (asi z postřiků a konzervantů, kterými rozinky ošetří, než se dostanou ke spotřebitelům). Jaký je vedlejší účinek působení všech dvaceti různých chemikálií, z nichž každá jednotlivě splňuje hygienická kritéria, dohromady?
Dalším podobným tématem je například ženská hormonální antikoncepce. Ukazuje se, že zvláště některé starší druhy, které gynekologové neustále předepisují, a které doporučují pro „úpravu menstruace“ atd., také mají vedlejší nepříznivé důsledky. Pravidelné dávky těchto umělých hormonů nejen že nezbaví ženu nepříjemných psychických stavů v období těsně před menstruací (premenstruační syndrom), ale naopak je nešťastné ženě přivodí, a to každý den (protože hladiny hormonů v jejím těle kolísají i v průběhu jednoho dne)!
Navíc ovšem způsobují zbytnění hlasivek. Jinými slovy, tuhle „antikoncepci“ by rozhodně neměly užívat zpěvačky a ženy, které musí hodně mluvit (učitelky), a zvláště ne mladé ženy a dívky, jejichž hlasivky se ještě nedovyvinuly. Tyhle nepříznivé jemné změny způsobené dávkami hormonů navíc mohou ovlivnit kvalitu hlasu (a tedy, jak dnes víme, i psychiky) na celý život.
Další nechtěný a netušený „vedlejší“ účinek: žít v podhůří Krkonoš, někde u lesa, je pro řadu Pražanů snem o životě v čistém vzduchu, pod horami… ukázalo se ale, že co se týče toho nejškodlivějšího mikro prachu (zapříčiněného z valné části výfukovými plyny automobilů a návratem tamních obyvatel podhorských vesniček ke spalování špatného hnědého uhlí), je na tom Podkrkonoší právě tak jako ostravsko, Brno a skoro tak špatně jako Praha (a ta je na tom nejhůř v Evropě).
Je přece jasné, že jiný glóbus nemáme, a tak bychom si měli dát velký pozor, abychom o něj nepřišli. Extrémní počasí posledních sezón naznačuje, že je něco v nepořádku. Že bychom měli změnit způsob, jakým zužitkováváme své životní prostředí. Protože v okamžiku, kdy na „vedlejší“ příznak přijdeme, bývá obvykle pozdě.
Je dost pravděpodobné, že pro aroganci a egoistické jásání nad „úspěchy“ vědy a techniky pak přehlédneme „vedlejší účinky“ nezodpovědných a ve jménu svobody zisku nekontrolovaných gigantických chemických (a hormonálních a genetických a nukleárních a…doplňte sami) experimentů na celých populacích.
Obávám se také, že vedlejším účinkem naší nevšímavosti k vedlejším účinkům různých chemikálií (a také mužské nadřazenosti ženám např. v porodnictví, tedy že nás je a bude stále méně) může být i to, že střední Evropa bude plná spíše, v tom lepším případě, Číňanů a Indů. A že vedlejším účinkem toho, že jsme ve svém pohodlí ztratili smysl pro zjištění, co je v tu chvíli skutečně důležité (hádáme se o malichernosti, zatímco se připravuje změna nikoliv Země – té je to jedno, ta se jen otřese – ale jejího klimatu), bude fatální zpožděnost našich opatření a tedy kolaps toho, čemu říkáme „naše civilizace“.
Nabízí se tedy globální otázka: jaké asi budou „vedlejší účinky“ stále intenzivnější aktivity současné generace lidí?
P.S.: Náznak odpovědi tkví v samotném běhu světa (i futurolog a spisovatel Francis Fukuyama ví, že narušený řád má tendenci se opravovat) a v „moudrosti“ a setrvačnosti přírody. Časopis New England Journal of Medicine zveřejnil případ chlapců, kterým začaly růst prsa (gynekomastie). Ukázalo se, že všichni používali různou kosmetiku, jejíž součástí byl tzv. tee tree oil (kajeput střídavolistý), nebo levandule. Vědci došli k názoru, že tyto látky mohou působit podobně jako (ženský) hormon estrogen. Tři měsíce poté, co chlapci přestali kosmetiku používat, se tvar jejich hrudníků vrátil k normálu.
Vlastimil Marek, pondělí 5. únor 2007