Podcast

6.3.2010

Celé ty tři desítky let, co na seminářích pouštím, a od počátku 90. let v různých rádiích i vysílám hudbu, kterou mám rád, slýchám a (dnes čtu v e-mailech) žádosti lidí o jména autorů a interpretů, a dnes už i o možnost vypálit si jejich nahrávky. Mnozí si také pravidelně stěžovali, že vysílám příliš brzy (když to bylo v sobotu v 7:00), nebo příliš pozdě (když je to v neděli ve 23:15), a já celé ty roky říkám: napište do rozhlasu. Dnes vše řeší moderní technologie, a v tomto případě podcast.

 Celé ty roky, kdy si účastníci seminářů (na kterých tuhle hudbu a vzácné nahrávky pouštím a komentuji) a posluchači rádií stěžují, jak to, že u nás nevysílá nějaké rádio právě tuhle hudbu, odpovídám: „Kapři si přece rybník nevypustí. Chcete-li své rádio, založte si ho, a pak podporujte. Nebo si aktivně nahrávky vyhledávejte, pátrejte po zajímavých interpretech, podporujte své české zajímavé hudebníky tím, že si jejich CD koupíte na jejich koncertech, které sami zorganizujete.“ Dnes to vše řeší moderní možnosti, především podcast.

 Lidé jsou různé, ale většinou líné, chtělo by se napsat. Mohl bych vyprávět „veselé příběhy“ z komunikace s těmito pasivními konzumenty world a etno hudby… Naštěstí už, konečně, existuje Rádio Ethno, a navíc, kromě toho, že vysílá pro Prahu a Střední Čechy, je to i rádio internetové, takže jej lze poslouchat i v cizině, a dokonce si pořady, které zájemcům unikly, stáhnout k poslechu na domácím počítači (tzv. podcast).

 Z  hlediska „autora“ (který pořady sestavuje, komentuje a osobně vysílá) je to splněný sen. Nemusím se krotit v tom, co chci odvysílat, mohu vysílat co chci, říkat co chci, a užívat si opět se sluchátky na uších, a navíc to nezmizí jedním odvysíláním, ale je k dispozici (připomínám: pro toho, kdo začne hledat a naučí se být aktivní) kdykoliv poté.

I když vypadnutí počítače, který vše řídí, nebo porucha jednoho přehrávače a malá chyba na tom druhém (jako v přímém přenosu na Hudba jinak 3) dokáží klid a mír jinak zkušeného moderátora notně narušit, hm.

 Ale on je to splněný sen i pro všechny ty líné a línější posluchače, kteří už nemusí jezdit na semináře, a doma na gauči nebo za počítačem mohou (v čase, který se jim líbí a vyhovuje) slyšet hudbu, která je zajímá (a v mém pořadu Hudba jinak dokonce, jaké to privilegium, zcela bez reklam, i když, podotýkám, reklamy na Rádiu Ethno jsou vtipné a milé, včetně znělky Konec reklamy).

 Podcast, tedy možnost si pořad stáhnout do svého (mobilu, přehrávače či) počítače, je přesně to, co mi celé roky scházelo. Právě tak si užívám jiného pro nepřevratného vynálezu – na USB klíčence mám teď víc dat, než před lety v celém tehdy tak předraženém počítači. Právě tak si ovšem užívám možnosti blogovat (i samo psaní blogů je, po letech strávených za psacím strojem s deseti papíry proloženými kopíráky, dokonalé zefektivnění práce): tehdy jsem párkrát za měsíc přednášel a pouštěl hudbu pro dvě desítky posluchačů, za kterými jsem jezdil často přes celou republiku, dnes čte mé blogy (= přednášky) pár set lidí každý druhý den.

 Podotýkám, že jsem z generace, která, když „spadly windows“, lamentovala a brala to téměř jako smrt v rodině. Nevím, jak fungují, ale rád všech vymožeností počítačových technologií, které mi někdo ukáže, využívám. Proto také mohu tvrdit, že když jsem to zvládl já, musí to zvládnout každý(á): stačí jen chtít. (Dámy, je to na www.ethnoradio.cz vlevo dole pod červeným označením Podcasting-pořady ke stažení, a na posuvné liště vpravo si pomocí myši v seznamu pořadů najděte Hudba jinak…)

 Vy, kteří si už své oblíbené pořady stahujete, už víte. A vy, kteří se zatím neorientujete, byste to měli co nejdříve zkusit a aktivně se to naučit (vaše dítě vám to jistě rádo vysvětlí). Kdo hledá, najde. I podcast (nejen Hudby jinak) na Rádiu Etno (90,7 FM).

http://radiobar.cz/ethno/marek/hudba-jinak006.mp3