Nebo, jinými slovy, psáno pro ty, které neumí číst (mezi řádky). Polehčující okolností je, že v té záplavě šuntu a nejraději negativních a katastrofických zbytečností je docela obtížné neutopit se: nepodlehnout matrixu. A tak přetiskuji zprávu měsíce (pro mne tedy určitě) a jednotlivé, pro běžné čtenářky neviditelné aspekty pod obvyklou rozlišovací schopností mainstreamové populace, navyklé číst jen povrch krátkých zpráv, jim rozklíčuji. Tož, malověrné, čtěte, a myslete na chorál oslavy zázraku stvoření. Nechť vás porodní síla provází!
Nastávající maminky ve Spojených státech začínají v rostoucí míře raději rodit doma než v nemocnici. Svědčí o tom prudký nárůst porodů v domácím prostředí, který v letech 2004 až 2008 dosáhl 20 procent.
Skeptický realista, který ví, že statistika o skutečném stavu věcí moc nevypovídá, může tvrdit, že pokud rodilo v USA doma 100 žen, dvacet dalších je ona pětina navíc: a bude to pravda. Jenže zpráva uvádí také reálná čísla:
Informace vyplývají ze statistických údajů shromážděných americkým střediskem pro prevenci a kontrolu nemocí, o nichž ve středu informovala agentura AP. Z 4,2 milionu porodů v USA v letech 2004 až 2008 jich více než 28.000 bylo doma.
Jistě, je to stále jen velmi malé procento, ale rozhodující je, že se začalo něco měnit. Zatím pomalu, a je za tím jistě jak mnohaletá práce organizace amerických porodních asistentek a „babiček“ (která vydávají měsíčník Midwifery Today, tak konference právě na téma přirozených porodů v New Yorku v roce 1999, která otevřela oči několika stovkám přítomných porodnic (lékařek) a aktivistek). A také osobní angažovanost přece jen déle v demokracii žijících tamních těhotných žen. A vzdělání, viz další údaje:
Nejvíce se k tomuto kroku odhodlávají bělošky – v roce 2008 to byla jedna z 98. U černošek to byla jedna z 357 a u žen hispánského původu jedna z 500.
V titulku původní zprávy byl coby příčina nárůstu domácích porodů v USA uveden jen ten prvotní, tedy že porod doma vyjde mnohem levněji:
Příčin, proč se ženy vracejí k porodům doma, je několik. V zemi, kde není povinné zdravotní pojištění, patří k častým důvodům to, že domácí porod vyjde mnohem levněji
Iluze, že v porodnici je to bezpečnější a že je to “zadarmo“ (platí to pojišťovna), je nevykořenitelná. Přitom ale každá rodička ví o tom, že pro klid, jistotu a „větší bezpečí“ (a u mnoha barbín pro větší pohodlí) je třeba dát lékařce nebo porodníkovi naditou obálku do kapsy. Jenže o co nejen v USA, ale především u nás běží, je odcizené, sterilní a nepřátelské (mužské) prostředí operací a direktivních nařízení a rutiny. Vědí o tom své i americké rodičky, které chtějí rodit raději doma.
Dalším je snaha se vyhnout nadměrné lékařské kontrole, strach ze stresu vyvolaného cizím prostředím a nemocničním personálem či například špatné zkušenosti z předchozích porodů.
U nás mocná lékařsko-farmaceutická lobby stále ovládá masová média (a parlament: nedávno proběhlo parlamentní slyšení právě na téma situace v českém porodnictví, a pozvané byly jen ty lékařky, které systém vychválily do nebes a opět se jim podařilo na roky zakonzervovat neudržitelný stav). Přičemž i u nás se všeobecně víc, že porod doma rozhodně není o nic nebezpečnější, než porod v porodnici.
Podle studie z roku 2005 není v USA rozdílu v novorozenecké úmrtnosti v domácím či nemocničním prostředí – na tisíc porodů zemřou v obou oblastech v průměru dvě děti.
Jsem si jist, že u nás je to podobné. Námitka o nebezpečí vyplývajícím z porodů doma (kde jinde se rodilo celá tisíciletí?) je arogantně účelová.
Proč jsem tou zprávou ČTK tak nadšen? Jde o to, že jako už poněkolikáté v dějinách, systém, který chce jen získávat, se sám do sebe zhroutí. Čím víc byli bankéři chamtivější a nenasytnější, tím větší bankovní krize nás všechny zasáhla (že bankéřů a bank samotných se to až tak zase netýkalo, je spíš náš než jejich problém). Čím nenasytnější (bezohlednější, arogantnější, nepoučitelnější) jsou porodníci a lékaři, tím je jasnější, že je jen otázkou času, kdy se systém sám do sebe zhroutí. V tomto případě bude porod (protože systém je nastaven tak, že pouhá přítomnost lékaře u porodu mu moc nevydělá, zatímco když operuje, vydělá si na další auto) i u nás stále dražší, až bude tak drahý, že už jen z finančních důvodů se porodnicím začnou i ty neinformované ženy prostě vyhýbat. Jak se to začalo dít v USA.
Jde o to, že jakkoliv je to zdánlivě bezvýznamně malinký krůček pro české porodnictví, zároveň je to počátek něčeho velkého a neodvratitelně pozitivního. U nás ještě stále „není tak zle, aby mohlo být lépe“, a české ženy jsou pasivnější než ty americké, ale to je jen otázka času.
A jakoby na vlně dobrých zpráv a skutečné a vyvážené informovanosti, (něco je ve vzduchu?) ČT 2 odvysílala dokument Orgasmický porod. Hurá!
http://blog.baraka.cz/2009/01/porod-jako-orgasmus/