Štěstí po druhé

1.1.2009

Britský výzkum prokázal, že štěstí občanů závisí na jejich důvěře ve vládu a policii, zněl podtitulek článku nazvaného příznačně „Dánové jsou nejšťastnější“.

Vědci z univerzity v Cambridge zkoumali v roce 2004 dvacet tisíc lidí z tehdejších patnácti členů EU.

Nejšťastnějším a nejspokojenějším národem jsou Dánové, a po nich Finové, Irové a Švédové. Na opačném konci žebříčku skončili Řekové, Portugalci a Italové.

výzkumu vyplynulo, že míra pocitu štěstí závisí na důvěře občanů v jejich vládu, policii a právní systém. Průzkum potvrdil, že štěstí a peníze nejdou ruku v ruce.

Dotazované ženy byly obecně spokojenější než muži, mladí a staří byli spokojenější než lidé středního věku, a lépe se vedlo těm, kteří měli alespoň jednoho blízkého přítele, případně partnera.

Článek spekuluje, že za úspěchem Dánů, kteří například snížili počet sebevražd o více jak polovinu, musíme vidět úspěch dánských fotbalistů na mistrovství Evropy v roce 1992.

Odvažuji se naznačit, že za úspěchem v žebříčku štěstí leží především jinak neobvykle vysoká účast žen v řídících funkcích. Není náhoda, že první čtyři země, Dánsko, Finsko, Irsko a Švédsko, daly Evropě, světu, ale především (jak vidno z výzkumu) sobě,  řadu prezidentek a předsedkyň vlád.

Za vších hledejme ženu, pánové…

Viz také: 

http://marek.blog.respekt.cz/c/2217/Stesti.html

http://marek.blog.respekt.cz/c/1863/Spravnym-smerem.html

http://marek.blog.respekt.cz/c/734/Politika-a-zeny.html

Vlastimil Marek, sobota 21. duben 2007