Když jste osvícení

1.1.2009

David Lynch: "Lidstvo má tak obrovský potenciál a může dosáhnout osvícení, které je tak neskutečně nádherné ve své celistvosti. Potřebujeme se ale naučit, jak se ponořit do nejhlubšího nitra a objevit čisté nespoutané vědomí. Zažít blaženost. Když něco takového zažíváte, tak vědci zjistili, že je zapojený celý mozek, což nikdy jindy není. Když jste osvícení, tak mizí strach, úzkosti, deprese."

Co svět světem stojí, člověk se vždycky chtěl mít dobře. A protože lidé žili v tlupách, později kmenech o několika desítkách členů, bez velkých styků s ostatními tlupami či kmeny, byli většinou relativně spokojeni a šťastni.Pak se ale rozmohl obchod a obchodníci cestovatelé a zprávy z dalekých zemí o domech jako věže celých ze zlata – lidé si začali závidět a chtěli být ještě šťastnější. Dnes víme o každé katastrofě po celém světě a v televizi vidíme, jak se mají ti ostatní, a přestože si žijeme jak jsme si nikdy nežili, nejsme šťastni, protože chceme ještě to a tamto a mít se jako tamta co zdědila impérium parfémů.

Naznačuji, že zatímco běžně dnes lidé v těch šťastnějších zemích a státech umí číst a psát a především si spočítat, kolik že jim chybí ke štěstí, čím víc mají věcí a čím lépe se mají, tím méně jsou šťastní. Nejméně 2 600 let ovšem existuje jedna věc, která naprosto spolehlivě učiní z každého, který jí dosáhne, toho nejšťastnějšího člověka pod sluncem. A napořád. Osvícení.

Lidové Noviny zveřejnily (16. září 2006) rozhovor se slavným režisérem Davidem Lynchem, který je i u nás proslaven seriálem Twin Peaks. „Zaměstnávala vás i vaše Nadace pro světový mír a vzdělávání založená na uvědomění (David Lynch Foundation for Consciousness Based Education and World Peace), která podporuje výzkum pozitivního vlivu (transcendentální) meditace na tvořivost, vnitřní harmonii a následně světový mír,“ zněla jedna otázka. „Co je jejím smyslem? Jak může podle vás pomoci třeba zlepšit současnou, ne úplně harmonickou situaci ve světě?“„Amerika se poslední dobou ubírala celkem zvláštní cestou, ale myslím, že se věci mění a že se změní ještě více a bude lépe,“ odpověděl Lynch, a pokračoval: „ Snažím se propagovat myšlenku vzdělávání založeného na zkušenosti s totálním vědomím a poznáním. Lidstvo má tak obrovský potenciál a může dosáhnout osvícení, které je tak neskutečně nádherné ve své celistvosti. Potřebujeme se ale naučit, jak se ponořit do nejhlubšího nitra a objevit čisté nespoutané vědomí. Zažít blaženost. Když něco takového zažíváte, tak vědci zjistili, že je zapojený celý mozek, což nikdy jindy není. Nazývají to holistickou zkušeností.Všechny části vašeho života se začínají zlepšovat. Čisté vědomí je požehnání, tvořivost, energie, síla. Je to přirozená a nádherná zkušenost. Když jste osvícení, tak mizí strach, úzkosti, deprese.“

O čem že to ten slavný režisér mluví? Asi ne o stávající záplavě negativního pojmenovávání světa a reality. „Negativita nemůže žít ve světle sjednocení a to může přinést mír. Existuje vnitřní rovnováha, kterou nemůže narušit nic zvenčí. Když jste osvícení, tak dosáhnete míru, lidé jsou šťastní a tvořiví. Ani si neumíte představit, jak by svět vypadal, kdyby to takhle fungovalo.“ Nevěřící a skeptický tazatel se nemohl nezeptat: „To je vaše osobní zkušenost?“A David Lynch překvapil suverénní odpovědí, kterou rozmetal pochybnosti novináře a doufám že i ve vás, vážení čtenáři, vyvolal přirozenou zvědavost: „Ano. Blaženost. Nevěděl jsem, jaké to bude, když jsem začínal s meditací. Během meditace je vaše mysl ponořená dovnitř a tam je štěstí a můžete ho najít. Dostáváte se na hlubší a hlubší úroveň a zažíváte větší a větší blaženost. Vezme vás do míst, která vždy existovala a jen čekala na objevení. Zažívat nekonečno můžete jednu milisekundu a víte to, jakmile se vám to přihodí.“Skeptik se znovu nevěřícně a kontrolně ozval: „Kdy se vám to přihodilo naposledy?“ A usmívající se režisér jen tak skromně, ale zároveň sebejistě utrousil: „Dnes ráno při meditaci.“

Uff. Kolik z nás může prohlásit, že jsme ráno meditovali, natož při meditaci zažívali blaženost a nekonečný mír a štěstí? Zkuste si to představit: děti se už ve školách budou učit o tom, že dosažení štěstí je možné a stále běžnější. Naučí se základům duchovní práce se svou myslí, tedy základy různých forem meditace. A osvícení bude stále běžnější událost života každého člověka.

Ještě to není jasné? Pomohu si metaforou. Představte si, že váš počítač nikdo nikdy nezbavil tzv. „temporary internet files“, a nikdy nevyčistil od všech těch různých virů a červů. Nějak pracuje, ale stále pomaleji a stále více poruchověji. Tak funguje běžný člověk v tomto běžném světě: poškozen již „při výrobě“ (tedy v době těhotenství a při porodu), zmaten nelogickými pravidly a příkazy v rámci výchovy a vzdělávání (rodiče stále většinou netuší, že děti do sedmi let potřebují především nekonečnou lásku a hlavně hlazení a mazlení, a pak nějaké ty hranice), zmaten pubertou a sexualitou (protože obvykle nedostane ty správné informace v tom správném čase) a pokořován ve společnosti, která přeje spíše drzým a agresivním, funguje stále obtížněji. Přestože měl a má potenciály géniů. A teď si představte, že vám někdo počítač vyčistí. Odstraní všechny viry a červy, defragmentuje hard disk, přidá dvoj či čtyřnásobně větší operační paměť a nějaké jednoduché nové a očistné a obranné prográmky – a především program, který způsobí, že každou novou utilitkou se počítač upgraduje nejen softwarově, ale i hardwarově… Více viz kniha Návod na použití člověka.

Máme v hlavách Rolls Royce, ale, protože nám o jiné možnosti neřekli, používáme je jako Trabanty. Dnes víme, že duchovnost existuje a je tou nejdůležitější součástí evolučně urychlené výbavy prakticky každého lidského jedince. Dnes víme, že dosáhnout osvícení je možné a z hlediska každého, kdo touží po tom být šťastný, i individuálně ale především celospolečensky, žádoucí. Rostoucí počet lidí na světě denně medituje, a tak jako David Lynch, při ranních meditacích zažívají blaženost a neuvěřitelně hlubinné pocity štěstí.

Vida, ani slavný režisér není jen tím, čím se (na první pohled diváka nebo čtenáře Lidových novin) zdá být. A navíc to není nějaký ten mistr nebo guru dávné idylické a pro nás nereálné minulosti, ale současný člověk z masa a krve, jako vy i já.

Být šťastný je totiž snadné… když jste osvícení.

Vlastimil Marek, pátek 6. říjen 2006