Psychika rodičky

1.1.2009

aneb být (v klidu) či nebýt. Ještě přesněji, být v klidu, ale navíc informována, fyzicky a mentálně připravena, to je, oč tu (v průběhu těhotenství, a především porodu) běží…

Syndrom bílého pláště je termín, označující skutečnost, že prakticky každý, komu lékař měří krevní tlak, jej má vyšší, než obvykle. Prostředí, a „bílý plášť“ lékaře tlak krve prostě zvýší. Jak asi působí na krevní tlak, a tedy psychiku ženy, prostředí továrny na výrobu miminek, nemocnice (protože právě tam jsou naše porodnice umístěny)? Včetně pocitů bezmoci, neinformovanosti, více než časté arogance mužů porodníků, včetně dlouhých výčtů všeho toho, co by se rodičce a jejímu děťátku mohlo stát, kdyby tam nebyl on, hrdina, spasitel a zachránce, porodník.Ženy, které neví, že neví, samozřejmě přesvědčovat o výhodách přirozených porodů jen takto, písemně, nelze. Musely by přirozený porod zažít. Musely by zažít rozdíl mezi porodem v nemocnici, a porodem v intimitě malého porodního centra nebo domova.

Bariéry, bez dobré vůle je překonat, jsou nepřekonatelné. Jako když jedna osvícená maminka šla parkem se svou usměvavou a vrnící holčičkou uvázanou v šátku na svém těle, a již zdálky zaslechla usedavý pláč nějakého nešťastného dítěte v kočárku. Když ovšem maminku se řvoucím miminem v kočárku míjela, uslyšela jistě upřímnou poznámku: „Chudák děcko!“ Po letech zdůrazňování absolutní priority psychické pohody v těhotenství a především u porodu mne překvapila intelektuálka, která se pochlubila, že to už pochopila,  a při druhém těhotenství už neplánuje týden před nástupem do porodnice stěhování a malování. Jenže dodala: Akorát si musím dodělat diplomku.Vida, po všech těch rocích někdy zdánlivě velmi marného donkichotovského literátského boje s přepevnými mlýny porodnické nadřazenosti na jedné, a absolutním nezájmem, v lepším případě s neschopností číst ze strany žen na straně druhé, jsem se ale konečně dočkal a mohu předat štafetu svého úsilí jiným, povolanějším. Zatímco jsem totiž v úžasu sledoval, s jakým nepochopením řada žen komentovala diskusi na téma rozhlasové setkání se suverénním a úspěšným porodníkem, stačilo jen kliknout v seznamu článků na totéž téma vpravo a vida, tam to bylo, ve vší nádheře, kráse a pádnosti. Není co dodat. Vybírám, abych upoutal (více přímo tam):

A pak přišel největší šok! Připadala jsem si vysílená, chtěla vše "přirozené" vzdát a toužila jsem po něčem od bolesti a pro urychlení toho nekonečného otevírání. A sestra se zeptala, jestli nemám hlad a nechci se napít a z kapsy vytáhla tabulku čokolády! Ohromeně jsem se zeptala, jak je to možné, při minulém porodu jsem jíst  přece nesměla a dostávala jsem kapačkou glukózu, ona mě však ujistila, že je to v pořádku, a porod není operace, takže není důvod, proč se neposilnit. Pořádně jsem se napila a při vychutnávání slaďoučkého čtverečku čokolády jsem si ani neuvědomila, jak krásně se rozběhlo otevírání a najednou jsem měla velkou potřebu tlačit. A to už byl na světe můj syn, vrnícího mi ho položily na břicho a vzdálily se, abychom měli tuto krásnou chvíli s manželem jen pro sebe. Můj pocit v této chvíli mohu popsat pouze jediným slovem – totální ORGASMUS! Oba jsme s manželem plakali a smáli se a já jsem si až po chvíli uvědomila, že jsem nedostala vůbec žádné léky a kapačky, nebyla jsem nastřižená a porod v poloze, jakou jsem si mohla vybrat sama, byl mnohem příjemnější a také kratší, než ten první, medicínský.

Nádhera, že? Stačila tabulka čokolády, psychika se vrátila do normálu a už to jelo jako po másle. Psychika ženy, to je oč tu běží, vážení nositelé bílých plášťů, a především vážené rodičky.

Proto se také těhotenství zcela správě říká jiný stav: tělo ženy je tak od 3. měsíce zaplaveno zvýšenou hladinou přirozených opiátů (endorfinů). Pracovně tomu říkám „přírodní způsob, jak zklidnit mozky českých intelektuálek, které mají tendenci porod nastudovat, nejlépe z učebnic patologie porodů“.

Komentář svého rozhlasového setkání s úspěšným mladým porodníkem z naší největší porodnice jsem zakončil jakousi řečnickou otázkou: Není přítomnost muže porodníka (s jeho ryze mužským a často až přehnaně testosteronovým chováním) při tak ryze ženské události, jakou je porod, spíše kontraproduktivní?

Za necelý měsíc se mi dostalo kardinálního důkazu opět přímo ze života. Jedna čerstvá maminka, které těsně před termínem velmi pomohl orientální tanec v kruhu dalších těhotných žen, vyprávěla později, jak její porod probíhal. Díky tanci se tak zklidnila, že si stihli s mužem ještě dát slavnostní večeři a pak už jeli do porodnice. Vše probíhalo jak má, jenže ouha, vstoupil suverénní porodník a zahlaholil: „Tak maminko, jak to vypadá?“ A porod se v tu ránu zastavil. Po nějaké době onen bodrý muž (ano, byl to, jaká náhodička, právě onen rozhlasový suverén) v tomtéž silovém a netrpělivém duchu pokračoval: „Tak vy se nám neotevíráte. Tak to vám dáme provokačku…“ Žena začala injekci syntetického oxytocinu odmítat, ale úspěšný porodník ji přerušil: „Tak to mi okamžitě podepíšete revers, protože v tom případě neručím za nějaké ty komplikace…“

Testosteronově bodrého porodníka museli požádat, aby odešel, vydýchat to a počkat. Pak se psychika rodičky zklidnila, porod se opět rozeběhl a zdárně skočil bez jakýchkoli komplikací.

Pracovně tomuto jevu říkám „syndrom porodníka“. Ženské myšlení, ženské vnímání času, ženský způsob komunikace, to vše je, jak věděly porodní báby všech věků a kultur, a dnes snad už vědí i dobře informovaní lidé, kteří se zajímají, dosti odlišné od mužského myšlení, mužského vnímání času a mužského způsobu komunikace. Muži porodníci jsou ve škole učeni operovat a zabývají se jen a jen nemocemi (a komplikacemi). Naprostá většina českých porodníků navíc nikdy neviděla nezažila přirozený porod. Muži řeší jakoukoliv komplikaci rychle, přímo, akcí. Jenže žena, její tělo, její psychika, potřebuje zvláště při porodu nechat přírodu fungovat ve svém vlastním tempu (nezávislém na tom, jestli porodník spěchá, protože mu končí směna, nebo je jen mužsky netrpělivý).

Psychika rodičky, to je alfa a omega zdravého přirozeného porodu bez komplikací. Ty z valné většiny způsobují právě mužské prostředí a mužské způsoby jednání s ženami-rodičkami.

Být v klidu, vážené současné i budoucí maminky, nenechat si, když už to zatím jinak nejde, muži porodníky a systémem porodnic narušit posvátné chvíle zrodu nového života, to je, oč tu běží.

Vlastimil Marek, úterý 16. leden 2007