Desatero šťastného manželství (verze pro ženy)

16.7.2009

Protože, jak věděl už Mohamed, do žen a melounů se nevidí, nenabízím recept na manželství celoživotní. Ale jsem přesvědčen, že odhalení některých zásadních rozdílností (kupodivu stále většině žen i mužů neznámých), a dodržování některých z níže uvedených doporučení by mohlo podstatně přispět ke klidu a míru ve vztazích a k vzájemnému lidskému i duchovnímu růstu obou partnerů. Samozřejmě, že existují i (porodem a ženami) postižení muži, na které nic z uvedeného neplatí, ale i podle oficiální psychologie jich je 85% „reformovatelných“. Nabízím tedy až ironicky zjednodušená pravidla pro chápavé a nenaježené ženy. Doufám také, že se najde nějaká moudrá a zkušená, která sepíše podobné desatero z pohledu ženy (tedy verzi pro muže).

 1. Všechno, co v manželství mezi mužem a ženou nefunguje po prvních dvou třech letech soužití, je pouhé sémantické nedorozumění (a ze strany muže jde o zmatené reakce pramenící z jeho nejistoty: absolutně nerozumí ženské řeči, a už vůbec ne jakýmkoliv náznakům – při komunikaci s ním je třeba být co nejstručnější a nepřesnější).

 2. Muž má poněkud jiný mozek a jiné tělesné reakce než žena, takže ta ho, aniž to ví a většinou chce, mučí např. tím, že ho nutí po příchodu z práce (= lovu jelena) si povídat, „chápat“ ji, reagovat na její emoční stesky atd. V tomto a jiném se žádný muž nevyrovná kamarádce.

 3. Co rozhodně žena nemá dělat: nevytírat muži pod nohama (ten tak ztrácí archetypální dotek se zemí), nemluvit o něm s kamarádkami (ani v dobrém), netahat ho po nákupech, nechtít po něm i po letech, aby jí (znovu!) pravidelně vyznával lásku (když už to párkrát udělal) atd. (chtít ulovit stejného jelena dvakrát je z jeho pohledu přece nesmysl).

 4. Už od batolecího věku je dobré a nutné muže chválit, chválit a zase chválit. Jedině tak z kluka vyroste skutečný muž, který pak bude umět komunikovat i s ženami (a také diskutovat, prohrávat, uctívat, ale také stát si za svým a chránit slabší a imponovat ženám).

 5. Kluk musí (stále ta evoluce) běhat, skákat, prát se, lézt na stromy, dupat do louží, soupeřit a soutěžit – je třeba ho nechat stát se tak skutečným mužem. Žena by mu neměla zakazovat (coby paní učitelka) běhat o přestávkách po chodbách škol, nebo (coby matka a manželka) přepínat tv kanály, nebo mít v pokoji nebo na pracovním stole tvůrčí chaos.

 6. Muž má tunelové vidění, takže máslo v lednici (vous na umyvadle, smetí v rohu pod gaučem nebo chlup na svém saku či jejím kostýmku) opravdu, ale opravdu nevidí! Ženu vnímá většinou jako celek (a její krásou je často tak zasažen, že raději zavírá oči).

 7. Muž netuší, že žena má až desetkrát citlivější kůži na celém povrchu těla, takže pokud ho to ona tolerantně nenaučí, vždy ji „pohladí“ pádným plácnutím (nejraději na nějakou oblinu): dělá to, co sám má nejraději. Milování, hlazení a dalším něžnostem ho musí žena naučit (a pokud to s ním umí, je nakonec jako poslušný a dobře cvičený pejsek).

 8. Láska partnerská se (po prvních dvou třech letech zamilovanosti) utváří a formuje společnými zážitky a aktivní péčí (o toho druhého). Pokud muž dostane delší než několikaměsíční práci v cizině, měla by žena jet s ním (jinak se brzy rozvedou).

 9. Bez mužů to, přes veškerá přání feministek, prostě nejde. Přes vnější různost se muž a žena dokonale, zvláště na jemnohmotných úrovních, doplňují. Např. žena by si měla nechat vždy, když jí muž na delší dobu odjede, jedno jeho triko nevyprané a občas k němu čichnout. Jeho feromony spolehlivě upraví její menstruaci a ona bude o to více Ženou (právě tak blahodárně jí manželovy feromony pomohou u porodu).

 10. Žena má o 30% víc propojení mezi mozkovými hemisférami než muž. („vycítí“ každou přetvářku či náznak lži), a tak je to především ona, kdo vytváří sexuální, partnerskou i rodinnou pohodu v manželství.. Je to ona, kdo se umí dohodnout (nesmí ale převzít mužské způsoby řešení problémů). Každý muž je nakonec přesně takový, jakým ho jeho žena (tím, jak o něm myslí a mluví, jak ho chválí a co od něho očekává) udělá.

 

 Viz i

 http://marek.blog.respekt.cz/c/87632/Desatero-predpokladu.html

http://marek.blog.respekt.cz/c/75555/Desatero-stastneho-materstvi.html