Korály

23.10.2009

 Tentokrát ne mořské korály, ani korálky (zadostiučinění), ale přímo korály, a hned třikrát, mi přistály jak v poštovní schránce (ve formě článku v novinách) tak v netbooku (ve formě zprávy z amerického časopisu pro porodní asistentky Midwifery Today a z blogu Radkina Honzáka). Pokud mne ještě čtete, ženy, které jste mi vždy, když jsem zmínil, že např. pod vlivem hormonální antikoncepce jsou těla žen popletená a ony si (podvědomě) vybírají své partnery špatně, psaly rozhořčené a často i urážlivé e-maily, a pokud se v jakémkoliv okamžiku čtení tohoto blogu zastydíte, nemusíte se mi omlouvat (dnešní ženy toho, tak jako muži, už asi nejsou schopny), jen kupte čokoládu nebo banán jak svým dětem, tak především svému muži (a toho navíc pohlaďte).

 „Užívání hormonální antikoncepce mění náš výběr partnerů. Překrývá jemné signály v nevědomé komunikaci žen a mužů,“ tvrdí podtitulek novinového článku, který tak po letech konečně oficiálně (tedy masově, v denním tisku) potvrzuje to, co my informovaní a informované, kteří se o to zajímáme, protože to je daleko důležitější než spotřeba zboží na hlavu a výše HDP, víme už dost dlouho.

 Když přišly v roce 1960 na trh v USA první antikoncepční hormonální pilulky, získaly ženy snadnou a spolehlivou kontrolu nad početím. Tento fakt se přičinil i o nastartování „sexuální revoluce“ šedesátých let. Z hlediska endokrinologických změn vyvolaných v organismu je ovšem užívání hormonální antikoncepce neméně „revoluční“. Sled hormonálních procesů, typický pro nenarušený pohlavní cyklus, se mění na stav, který v mnoha ohledech připomíná těhotenství. To s sebou přináší i změny v lidském chování. V nejnovějším čísle vědeckého časopisu Trends in Ecology and Evolution shrnuly dosavadní poznatky o tomto fenoménu bioložky Alexandra Alvergneová a Virpi Lummaová z University of Sheffield.

 To, co je důležité, je zjištění důsledků užívání pilulky. „Některé studie dokazují, že hormonální antikoncepce rozvrací přirozené poměry hormonů v ženském těle. Preference žen se mění. Ztrácejí například slabost pro geneticky odlišné muže a přitahují je muži, se kterými sdílejí větší podíl dědičné informace.“

 Podle Alvergneové a Lummaové může užívání hormonální antikoncepce narušit schopnost žen vybrat si skutečně kvalitní muže. Nevylučují ani možnost, že i muži pak vnímají ženy užívající hormonální antikoncepci jako méně atraktivní (ve srovnání se ženami, které hormonální antikoncepci neužívají a běží u nich ničím nenarušený pohlavní cyklus).„Rostoucí užívání hormonální antikoncepce může mít u lidí vliv na volbu partnerů a následně i na jejich reprodukci,“ říká Virpi Lummaová. „Pokud by se toto podezření potvrdilo, pak by měla antikoncepce poměrně značný vliv nejen na náš život, ale i na život dalších generací.“

 Podotýkám, že tahle studie se odvážila komentovat jen vnější důsledky užívání hormonální antikoncepce. Přitom už celé roky víme i o takto vypnutém systému genetického porovnávání genetické informace z feromonů mužů (ve vomeronasálním orgánu v nose ženy). Ale tenhle „korál“ očekávám až za několik dalších let.

 A ještě poznámka: již roky se snažím naznačit ženám, aby nějak dávaly svým partnerům najevo, kdy menstruují. Jak to má muž poznat?  Všechny ženy se smějí, jak jsou ti muži slepí a nevšímaví. Přitom dnes víme, že na rozdíl od našich nejbližších živočišných příbuzných není tento stav na ženách na první pohled patrný. Například šimpanzí samice manifestují svou plodnost mohutně zduřelými vnějšími pohlavními orgány.

 Druhý korál je přesně v duchu (nejen) mých letitých poukazování, že řešení krize (nejen) českého porodnictví netkví v penězích (jak tvrdí lékaři a ministři), ale právě naopak. Marné jsou mé informace o tom, že zatímco nejnovější porodní lůžko (na kterém ženu přikurtují do té, jak vědí domorodé kultury, nejnebezpečnější pozice, tedy na zádech), stojí od 300 000 korun výše, malá dřevěná porodní stolička (na které se rodilo odjakživa, a porod na ní je bezpečnější, přirozenější a tedy snazší) stojí 600 korun. Víme již také, že pokud by vedly porody českých žen (v oněch 80 a více procentech, kdy je rodička zdravá a lékařskou pomoc nepotřebuje) porodní asistentky, stát by ušetřil ročně nejméně 200 až 300 milionů korun.

 Jak zní ona zpráva z amerického časopisu pro porodní asistentky Midwifery Today? Americký lékař Frank Oski vypočítal, že v USA by ušetřil stát od 13 do 20 miliard dolarů ročně jen tím, že by příliš zmedikalizovanou péči o rodičky nahradil péčí porodních asistentek a prodloužil dobu kojení.

 A třetí korál jako hrom (mluvím a píši o tom vždy, když je příležitost): zatímco každý řidič autobusu musí projít psychotesty, politik nemusí, i když jeho zodpovědnost je daleko dlouhodobější. Konečně se na toto téma, asi inspirován činy a slovy našeho prezidenta, rozepsal lékař Radkin Honzák na svém blogu:

„Na politické scéně dostatečnou většinou protlačený blb může dělat, cokoli se mu zlíbí, kdy na politické dálnici ani omylem neplatí dálniční známku, ale vybírá mýtné a může se chovat jako vrah, který ví, že mu to projde, protože ani po úplatku milionu korun za dvě minuty ho nikdo nedokáže vyštípat z jeho neotřesitelné pozice. Je krytý imunitou, pozicí a nakonec i ústavou. A dokáže napáchat daleko větší škody, než je pár mrtvých! Politik však již dávno není osoba sloužící obci (polis), ale člověk prosazující vlastní zájmy, předvádějící své ego a opájející se vlastní mocí.“