Ještě není tak zle

26.4.2010

Všechno už bylo řečeno a napsáno, ale protože nikdo neposlouchal, je třeba o tom psát a mluvit zas a znovu. Za ty roky, co používám (i jako odpověď novinářům, kteří chtějí znát můj názor na budoucnost lidstva) větu „Ještě není tak zle, aby mohlo být líp“, ji pochopil jen málokdo. Pokud se mi ji podařilo vsunout i do nějakého tištěného rozhovoru se mnou, obvykle ji redakce opraví („Ještě není tak dobře, aby mohlo být líp.“). Přičemž kolem nás žije dost těch, kteří to už poznali na vlastní těla: postižení. Všichni účastníci paralympiád „díky“ nemoci, úrazu  či jinému handicapu nakonec, a právě proto, zjistili, že život je radost a stojí za to si ten zázrak umět vychutnávat.

Nenapravitelnost a nepoučitelnost současného lidstva (přesněji napsáno všech těch konkrétních lidí – bankéřů, politiků, ekonomů, generálů atd., kteří „dělají“ systémy a instituce) by dnes měla být už do očí bijící. Jenže většina stále nevidí a neslyší. Nemohou za to. Porodili je tak, vykrmili, (ne)vzdělali a manipulují jimi.

Stále častěji však začíná fungovat jakýsi spodní proud pokusů o zlidštění téhle zvlčelé  společnosti (je to jako se zákonem o zachování energie, zde tedy čím větší tlak, tím věší vztlak: kdyby StB tolik netlačila na Václava Havla, byl by z něho „jen“ dramatik). Roste počet videí a dokumentů, ukazujících, že někteří vozíčkáři, slepí nebo hluší, a určitě všichni paralympionici, našli smysl svých životů. I přes svá omezení začali zvládat umění žít. A být šťastní.

Podobné to bylo s prvními průkopníky hnutí lidských potenciálů v 60. letech v USA: teprve těžké nemoci a autonehody přiměly je i některé psychology k obrácení směru svých úvah a snah: po pár stoletích studia nemocí konečně nadšenci i skuteční vědci a lékaři začali studovat, co to je zdraví.

Samozřejmě, prevence by byla lepší a lacinější, ale když už je to tím ošklivým navrch, nebo když vstanete levou nohou a nic se nedaří, nebo když jste smutní a zoufalí po přečtení novin, podívejte se zas a znova na písničku Johna Lennona Imagine, jak ji zazpívala parta neslyšících a jinak postižených. Nechť jsou nám (ale i celé civilizaci, viz smysl nadpisu) neustálým příkladem…

Viz také:

http://blog.baraka.cz/2009/11/neslysici-uci-slyset/


Original Video – More videos at TinyPic