Optimismus je (i ženský) elixír života

1.4.2010

Optimismus chrání ženy před infarktem a časnou smrtí. Výzkum sledoval osm let sto tisíc žen a u těch pesimisticky naladěných (a své partnery neustále kritizujících) zjistili odborníci vyšší hladiny cholesterolu a krevního tlaku, tedy faktorů vedoucích k infarktu.

Optimistky, kterých je stále méně a už jsou spíše ohroženým druhem, svým postojem k životu snižují o devět procent riziko, že onemocní srdeční chorobou, a o 14 procent úmrtnost bez ohledu na její příčinu. Až o 16 procent se zvyšuje úmrtnost u cyniček a radikálních feministek (a žen naježených a nikdy nespokojených,  které chtějí všechno), jež nikomu nedůvěřují a zastávají nepřátelské postoje vůči ostatním.

„Většina z těch poznatků svědčí o tom, že trvalý negativní postoj ke světu a manželům škodí zdraví,“ řekla šéfka výzkumu z Pittsburské univerzity Hilary April  Tindlová. Mluvčí britské nadace pro srdeční onemocnění řekla, že je známo, že „při negativních a nepřátelských emocích (např. hádkách s mužem, nebo neustálá kritika partnerů na srazech a v telefonátech s kamarádkami) se do těla vylučují látky, které zvyšují riziko srdečního onemocnění“. Nejde samozřejmě o efekt omezený na jediné pohlaví, ale rozvedené ženy (a jejich kamarádky), a také feministky, psycholožky a učitelky jsou nejrizikovější skupinou. Ohroženi jsou samozřejmě i muži, kterým ženy utekly, nebo se s nimi ve zlém rozvedly (a oškubaly je).

„Přitom,“ jak dodala H. A. Tindlová, „stačí aspon tři měsíce třikrát denně někoho pochválit, a v případě naježených žen dvě minuty ráno a pět minut večer hladit své muže a syny, a negativní trendy se zvrátí a riziko srdečních onemocnění vyloučí.“