Tragikomicky vyhraněný Klaus

13.10.2010

Nevěřil jsem svým očím, když jsem v tisku zahlédl oslavnou zprávu o tom, jak náš pan prezident slavnostně otevíral nový provoz továrny na výrobu cigaret v Kutné Hoře. Tón oslavný skutečně byl: Philip Morris vyrobí v ČR o deset miliard cigaret ročně více! A protože jsem měl na stole několik dnů starý výstřižek z časopisu Reflex, bez dalších slov jej nakonec (jako další výpisky z četby) propojím s několika internetovými a novinovými komentáři, abych naznačil nebetyčnou míru prezidentova úletu… a svého (ale snad i vašeho) údivu.

Komentáře v internetovém tisku byly výživné: Pan president Klaus se rád vyhraňuje. Leckdy až tak, že se zdá, že jeho názorové provokace na hranici absurdity už jsou to jediné, čím může zaujmout. Momentálně otevíral v Kutné Hoře továrnu na výrobu cigaret. Jeho provokace jsou někdy inspirující, někdy úsměvné, někdy směšné, ale toto? Co přijde příště? Bude otevírat veřejný dům? Varnu pervitinu? Nebo co proboha ten nešťastník je ještě ochoten udělat, aby si ho lid obecný vůbec všiml? V dnešním kontextu západního světa si nedokážu opravdu představit větší hloupost, než aby se prezident účastnil otevírání takovéto továrny! Kouřit v nemocnici v USA se rovná tomu chodit tam nahý, ale aby prezident se účastnil takové promo akce? No nevím… co může ještě po tomto přijít. Pane Topolánku, vy se budete smažit v pekle, za to, že jste nám Klause zvolili prezidentem. To jste nám opravdu ale opravdu neměl dělat…. Petr Wagner

 Boris Cvek to vidí takto: Phillip Morris vyrobí o deset miliard cigaret více. Zaplatí také výdaje na léčení, které nota bene zatím dokáže prodloužit život jen nepatrně, kuřáků s rakovinou plic? Firma prý poskytuje nová pracovní místa a její rozkvět je podle Klause (a Novinky to opakují) ukázkou toho, že se kdysi privatizace podařila. Ano, podařila se, prezident totiž stále neví, že i peníze musejí dodržovat elementární pravidla slušnosti. Že místo cpaní se přes jeho intervenci na první stránky deníků, na místa kam by se jako normální reklama nikdy nemohly objevit, když propagují kouření tabáku, by měly jen stydlivě mluvit o tom, kolik toho dělají pro snížení negativních dopadů jejich produktu na zdraví jejich zákazníků (před tím, než se kouření tabáku stalo rozšířeným zvykem, lékaři rakovinu plic téměř neznali, protože se nevyskytovala, dnes jde naopak o nejrozšířenější formu rakoviny téměř bez naděje na vyléčení).

 Dva roky starý článek přitom směřoval správným směrem: Lékaři a další odborníci marně poukazují na následky kouření, a to i pasivního (tedy pouhé dýchání zplodin z cigaret), na lidské zdraví. Odpůrci přísnějších opatření se ohánějí osobní svobodou, svobodou podnikání a zpochybňují četné výzkumy o zhoubnosti vlivu cigaretového dýmu na lidský organismus. Mezi zastánce liberálního postoje ke kouření patří mnoho vlivných politiků a zákonodárců. I proto se jakákoli snaha ochránit populaci před kouřením prosazuje velmi ztěžka, což je jeden z důvodů, proč Česko v ochraně nekuřáků stále více zaostává. Tabáková lobby má u nás velmi silnou pozici i díky tradici výroby cigaret v Kutné Hoře. Phillip Morris a spol. si mohou mnout ruce. Laxní přístup státu ke kontrole tabáku a k praktickému vymáhání i toho mála, co už bylo v tomto směru uzákoněno, přitahuje do náruče tabákového dýmu stále nové mladé kuřáky a kuřačky. Každý adolescent nalákaný programově vyvolávaným dojmem dospělosti k cigaretě znamená pro tabákový průmysl klienta i na dalších několik desetiletí.

Směšný boj, tak zní titulek poznámky Martina Weisse v LN dva dny poté, s podtitulkem Prezident Klaus se v Kutné Hoře minul cílem: Václavu Klausovi je nutno přiznat jedinečnou schopnost šokovat. Kdyby toho chtěl docílit normální smrtelník, musel by uvažovat asi takto: Co by žádný jiný státník v žádném případě neudělal? Tak právě to já udělám!

Titulek z LN (z dopisu čtenáře, lékaře): Neomluvitelný čin prezidenta Klause.

A další vyvážený komentář z internetu: Prezident, který je znám jako zapřisáhlý nekuřák, prý do Kutné Hory přijel podpořit fungující firmu. Dokončená investice do rozšíření a zmodernizování provozu činí 750 milionů korun, firma díky ní za poslední dva roky vytvořila 250 nových pracovních míst. Podle Klause jde o ukázku toho, že se kdysi privatizace podařila. „Ta firma od té doby funguje zcela mimořádným způsobem, takže to je úspěch našeho průmyslu,“ dodal. Zároveň však vyslovil obavy z toho, jak v této oblasti postupuje Evropská unie. „Boj s kouřením je veden směšným způsobem, zákazy se nedá nic nikdy vyřešit,“ namítl s tím, že takové jednání v minulosti vedlo k pašování a výrobě podomácku. „Podporuji boj s omezováním kouření vrchnostenským nařízením. To je něco jiného než podpora kouření,“ zdůraznil.

Zatímco v Norsku žaluje tabákový gigant Philip Morris tamní stát za to, že zakázal ukazovat cigaretové krabičky v obchodech, v Česku si firma nemůže stěžovat. Prezident v polovině týdne slavnostně otevřel její novou výrobní linku.“V západní Evropě by něco takového bylo absolutně nemyslitelné,“ reagovala pro Aktuálně.cz doktorka Eva Králíková z Centra léčby závislosti na tabáku. “Když se norského premiéra ptali, co na žalobu společnosti Philip Morris říká, odpověděl, že se jí nebojí a že se s výrobci cigaret vůbec nebaví,“ dodala Králíková, která působí na 1. lékařské fakultě a Všeobecné fakultní nemocnici a snaží se prosadit účinný „protikuřácký“ zákon. Nekuřák Klaus odmítl, že by návštěvou cigaretové továrny v Kutné Hoře podpořil kouření. Tvrdí, že přijel podpořit fungující firmu. Doktorka Králíková připomněla, že cigarety společnosti Philip Morris se podílejí na každoročním úmrtí asi 9 tisíc Čechů. V důsledku kouření u nás totiž zemře každý rok na 18 tisíc osob, přičemž americký koncern má na českém trhu zhruba poloviční podíl. „Možná by z prezidentské kanceláře mohli poslat gratulaci těm devíti tisícům pozůstalým, aby netruchlili, ale že jejich příbuzný zemřel pro úspěšnou firmu, která u nás zaměstnává dvanáct set lidí,“ dodala Králíková. Připomněla, že Česko podle Světové banky a dalších expertiz platí za to, že se tu prodávají cigarety, 80 až 100 miliard korun. Kromě léčebné péče je v této sumě započteno například to, že kuřáci jsou v průměru o 33 dní déle nemocní než nekuřáci nebo že kvůli nedopalkům vznikají požáry. „Od profesora ekonomie bych očekávala, že si sežene správné informace,“ řekla Králíková, podle níž neobstojí argument, že cigarety jsou významným daňovým příjmem.“Člověk, který by si nekoupil cigarety, by peníze utratil jinde, především ve službách,“ dodala Králíková.

 Takže teď konečně ona doufám že pozitivně šokující zpráva z opačného konce (čtěte pomalu a pozorně): Ve Skotsku se zvyšoval počet astmatických dětí o děsivých 5% každý rok. To trvalo až do roku 2006, od té doby se počet malých pacientů snižuje o 18% ročně! Co se v roce 2006 ve Skotsku tak významného stalo? Zavedli poměrně přísný kuřácký zákon, zakazující kouřit v uzavřených veřejných prostorách, včetně všech restaurací. Dokonce loni zjistili, že se dramaticky, o více než 10%, snížil počet výskytu úmrtí na infarkty. Je tak potvrzeno, že pokud zákon omezí kouření, téměř okamžitě se sníží i počet lidí, kteří kvůli tomuto návyku onemocní nebo i umírají. Škoda že si účinnost tohoto opatření nemůžeme kvůli špatnému zákonu (a také slovní ekvilibristice pana prezidenta, pozn. aut.) ověřit i v Česku, dodává Stanislav Drahný v článku Správný zákon (Reflex 38/10).

Hmm. Skutečný motiv prezidentova činu nakonec i za mne odhalil Josef Šlerka: Jakmile jde o to kopnout si do EU, vše je dovoleno: nacionalismus a hraní na sudetskou notu, bratříčkování s komunisty, střelba do řad strany, která ho zvolila do funkce, a teď i propagace návykových látek. Respektuji to, ale shledávám v tom znaky čirého, iracionálního fanatismu, který každým dnem nabývá trapnějších rozměrů. Jediné, co mě utěšuje, je, že už to bude trvat jen dva roky.

P. S.: Uff. Jauvajs. Krucipísek. Viz i můj dávný blog.

http://blog.baraka.cz/2009/01/nasledky-koureni/