Jen kolečko

9.12.2010

Konečně důkaz, že když si člověk, v tomto případě neodbytný novopečený tatínek, jde za svým, dokáže ledasčím pohnout. Martin byl asertivně drzý již před patnácti lety, kdy přijel na můj seminář, a od té doby jsme sem tam v kontaktu. Hned jsem mu na jedné straně pogratuloval, na druhé ale varoval, a už je to tady. Paní lékařka (porodnice?), kterou si s těhotnou ženou zaplatili, ho nazvala potížistou a k porodu (s ním vedle sebe) teď jít odmítá. Jak vyplyne z další „korespondence“, pan (nehorázný) doktor je jen kolečko v systému a jedna vlaštovička jaro neudělá. Vážené těhotné, a že je vás každý rok více jak 200 000, je to jen a jen na vás (a vašich neohrožených mužích). Neodbytně a asertivně vyžadujte respekt, informace, a změnu. A změníte nejen sem tam nějaké to kolečko, ale celý systém a budoucnost nejen vašich dětí.

 Pane doktore, při surfování internetem jsem narazil na Váš článek. Jelikož je přítelkyně v 36. týdnu a tedy finišujeme, chtěl jsem poprosit, zda byste byl tak laskav a poslal mi odkaz na studii o souvislosti mezi porodem vaginálním a inkontinencí. Tedy ve smyslu EBM, kolik procent, na jaké skupině žen atd…
Děkuji a přeji pěkný den, Martin V.

Dobrý den, k Vašemu dotazu Vám sděluji následující:
1) článek obsahuje informace, které jsou bohužel hrubě zkreslené, zcela účelové a dezinformující. Byly zveřejněny bez mého vědomí a tudíž i souhlasu. Jsou zcela vytrženy z kontextu toho, co jsme na toto téma vysvětloval. Podnikl jsem již patřičné kroky k tomu, aby byl článek urychleně odstraněn a aby bylo podáno patřičné vysvětlení vzniklé situace
2) je třeba si uvědomit, že císařský řez má svá rizika nejen v rámci operace ale i následků pro event. další graviditu. Tato fakta však v článku nejsou vůbec uvedena! Nedá se totiž jednoznačně říci, že každá žena, která porodí klasicky, bude mít automaticky inkontinenci či sestup rodidel, právě tak, jako že CŘ ji před těmito problémy na 100% ochrání. S pozdravem dr. Krčmář

Martine, hurá, ale kdo je tedy (ne)zodpovědný? A není právě tohle, tedy tvrdošíjně vyžadované odpovědi na přímé otázky, ten zatím nejlepší slušný způsob, jak (nehorázné) lékaře umravnit, aby  jim aspoň zatrnulo? Vl. M.

 Dnes dopoledne jsme byli na společné návštěvě u dr. V., co bude u porodu.
Aby nám to šlo pěkně od ruky, tak jsem jí na základě 1. části předporodního kursu poslal mailem 10 bodů. Byla pak na schůzce pěkně hustá, že k porodu nechce jít, když jsme potížisti. Vlastně jen já, protože mou přítelkyni zná, tak je jasný, že ten tatar jsem já.
Vůbec, ale vůbec nejsou zvyklí diskutovat, mít argumenty. Ale jejich bohorovnost je přinejmenším zarážející. Chtěli by prachy jako na Západě s bulharským chováním a ukrajinskou přesností a zodpovědností. Cha!

 Pokračování příště?

P. S.: Hm, už je to tady, v celé obnažené krutosti našeho porodnictví: v reakci na článek Evy Labusové Léčba společnosti léčbou porodu? napsala MUDr. Helena Máslová (LN, rubrika Dopisy redakci, 9. 12. 2010): Existují oprávněné předpoklady, že přerušený kontakt matky s novorozencem dává vzniknout hraniční poruše osobnosti (border-line syndrom). Pravděpodobně jde o narušení instinktu párového soužití, který se kóduje prvním silným emocionálním vztahem s matkou. Vznik vazby je pudový, nikoliv rozumový. Takto narozený člověk bude pravděpodobně přistupovat ke všem svým vztahům rozumově – „čím je pro mě ten druhý prospěšný“. Tento tržní mechanismus vnesený do vztahů v současnosti je základem toho, čemu filozofové a sociologové říkají narcistická postmoderní společnost. Vznik takto formované společnosti se kryje se zavedením separace v nemocničním porodnictví.

Hm. Protože nejsem lékař, mohu si dovolit za A napsat a vyslovit i B: Vznik celé dlouhé řady poporodních komplikací, ale i nástup drog, dětských a školních dysfunkcí, dětské i té dospělácké agresivity a.j.  se kryje s nástupem medikalizovaného porodnictví.

P. P. S.:  Zdravím, je to úžasné, že se stále věnujete porodnictví. Díky za odkaz. Stále mám podobné zkušenosti z mých sporých kontaktů s nemocnicemi. Ano, nejsou schopni diskutovat, komunikovat. Bývají arogantní a ustrašení. A co horšího, nejsou ochotni přijímat informace, které se liší od informací, které jim podali věhlasní profesoři na českých (či slovenských) fakultách. Zkušenost, vnímání a pocity žen neberou vůbec v úvahu. Neberou v úvahu i tak lidské souvislosti jako je např.:vyhladovělé a žíznivé tělo nemá sílu pracovat. Jestliže ženě nedají celý porod ani jíst ani pít a chtějí, aby hladce porodila placentu, jakého výsledku se dobudou?  No nic. Přeji Vám hodně síly do života a pokojné vánoce
                   Zuzana Štromerová 

(Přijďte si, vy aktivní maminky, vyzvednout druhé doplněné a aktualizované /soukromé/ vydání knihy Nová doba porodní ve středu 15. 12. po 18:00 do knikupectví Rekomando, Trojanova 9, Praha 2.)