Sezónní biologie

30.12.2010

Je to k pousmání: ta pravá důkazová věda (co si nemůžu změřit a zvážit, neexistuje, tvrdil známý český porodník Dvořák lékařce, která se zabývá psychosomatikou) má velkou potíž s pojmenováním zvláště těch jevů a tvrzení, která dlouhou dobu nesnášela a považovala za pavědu. Tak se dnes duchovnosti říká spiritualita, nebo česky přesah, a astrologii, tedy příčině, proč jsou lidé (ale i myši) narození v zimě v mnohém jiní, než ti narození v létě, se říká sezónní biologie. Bez dalšího komentáře cituji článek, který, jako nečekaný vánoční dárek, opět potěšil.

Zmiňte výraz „astrologie“ a skeptici upadnou do epileptického záchvatu. Myšlenka, že něčí osobnost by mohla být vtisknuta při narození podle pozice slunce, měsíce a planet, byla dlouho zavrhována jako „šarlatánství“ tak zvanou „vědeckou“ komunitou, která odmítá jakýkoliv názor založený na holistické souvislosti mezi jednotlivci a vesmírem. Podle konvenčního názoru vaši osobnost určují vaše geny a rodiče, a pozice planety Země v době vašeho zrození s tím nemá nic společného. A konvenční vědci nevěří ani tomu, že postavení měsíce má něco společného s životem na Zemi. Zavrhují moudrost, kterou farmáři znali věky – že setí nebo přesazování živých rostlin v harmonii s měsíčními cykly má za následek vyšší sklizeň. Dokonce i semena u lidí jsou silně ovlivňována měsícem, protože menstruační cyklus a měsíční cyklus jsou silně synchronizovány (zhruba 28 dní).

Skeptici musí šílet ještě více poté, co byl zveřejněn nový výzkum v Nature Neuroscience, který provedla univerzita Vanderbilt, a který bezděčně poskytl vědeckou podporu základním principům astrologie – konkrétně tomu, že pozice planet v době vašeho narození ovlivňuje osobnost. Podle této studie nejen že měsíc narození má dopad na osobnost, ale má také za následek měřitelné funkční změny v mozku. Tato studie, provedená na myších, ukázala, že myši narozené v zimě vykazovaly „konzistentní zpomalení“ u denních aktivit. Byly také náchylnější k symptomům, které můžeme nazvat „sezónní emocionální porucha“.

Studie byla provedena profesorem biologie Douglasem McMahonem, absolventem Chrisem Ciarleglio, post-doktorandkou Karen Gamble a dvěma dalšími studenty, z nichž nikdo očividně na astrologii nevěří. Věří samozřejmě ve vědu. což je důvod, proč byly veškerá zjištění studie zabalena do vědecké hantýrky, ačkoliv nálezy v podstatě podporují principy astrologie.

 „Obzvláště překvapujícím na našich výsledcích je fakt, že otisknutí ovlivňuje jak chování zvířat, tak cyklování neuronů v hlavních biologických hodinách v jejich mozku,“ řekl Ciarleglio. To je ovšem jedním ze základních principů astrologie: že pozice planet v době narození (což lze nazvat „sezónou“ vaše zrození) může skutečně vyústit ve změny ve fyziologii vašeho mozku, což má dopad na celoživotní chování.

Pro vědecky vzdělané lidi tato myšlenka zní absurdně, pokud to samozřejmě sami neobjeví, a to je pak náhle velmi „vědecké“. Místo aby tomu říkali „astrologie“, mluví o tom nyní jako o „sezónní biologii“.

Abychom věřili v astrologie, je skutečně třeba pochopit základní koncepty vzájemných vztahů mezi všemi živými věcmi. Ovlivňuje postavení slunce nebo měsíce život na Zemi? Samozřejmě: život, jak ho známe, by bez měsíce cloumajícího Zemi a bránící tomu, aby se její rotační osa posunula do bodu, kde by sezónní změny v teplotách mohly učinit život mnohem tvrdším, by dokonce ani neexistoval. (Jinými slovy, měsíc je jedním z klíčových „stabilizátorů“ života na planetě zemi, protože má tendenci stabilizovat roční období a držet Zemi na stálé rotační rovině).

V podstatě dokonce i celá myšlenka, že „elektron“ je kus fyzické hmoty, tvořené dalšími „částicemi“, je urážkou skutečné vědy. Holou pravdou ohledně hmoty je, že „částicová fyzika“ nemá příliš společného se skutečnými částicemi. Vše je to o energiích, které mohou, za jistých okolností, vibrovat správným způsobem tak, že se momentálně jeví jako iluze částic, jak změřili naši pozorovatelé – pozorovatelé, kteří nevyhnutelně mění výsledek celého experimentu tím, že opět dokazují vzájemně provázanou povahu  věcí v našem vesmíru, včetně pozorovatelů a experimentu.

 Předpovědi v horoskopech v nedělním vydání novin – stejně jako většina legrační mytologie nacházející se v moderním popisu atomu – jsou zjednodušenou komickou verzí širší pravdy – pravdy, že žijeme v holistickém vesmíru, kde každý kousek fyzické hmoty, každá část energie a každé vědomí má dopad na zbytek vesmíru… jemnými způsoby. Neexistuje nic takového, jako jedinec, který je izolovaný od vesmíru, protože my jsme z vesmíru a existujeme ve fyzické manifestaci energií, které, za našeho života, jsou momentálně organizované jako bytosti.

Jsme tvoření hvězdnou hmotou, říkal Carl Sagan. Má pravdu: nejen, že jsme tvořeni hvězdnou hmotou, jsme touto hmotou také ovlivňováni. A moderní věda konečně začíná tuto širší pravdu, kterou astrologové znali od úsvitu lidské existence na naši malé planetě, chápat.