Zpoplatněná duchovnost

17.1.2011

Když jsem byl před rokem zpovídán v jedné duchovně se tvářící internetové televizi na téma hudba jinak, raději jsem se ani neptal, jak jsou financováni. Vypadalo to, že možná mají nějakého movitého sponzora, který má dlouhodobý a vlastními duchovními zkušenostmi podložený cíl. Anebo že je financují reklamy, jako ranní noviny Metro v metru. Podal jsem jako obvykle vrcholový výkon a při rozloučení slíbil, že se zase někdy setkáme…

 Ten pořad jsem neviděl, ale dvakrát se ozval někdo, kdo z něj byl nadšený. Protože jsem v poslední době dokončil dlouhodobý projekt jakési „teorie všeho“ (propojil jsem fyziku, duchovnost, porody, hudbu, myšlení a nejnovější objevy neurověd do smysluplného a doufám že pochopitelného celku), připomněl jsem se moderátorce: Co kdybychom natočili další díly, jeden s názvem Nová doba porodní, a druhý s názvem I duchovnost souvisí se vším… Naznačil jsem, že to možná bude pro běžného diváka přes řadu praktických návodů a konkrétních ověřených informací až příliš vizionářské, ale rozumná internetová televize snad pozná kvalitu, a tak natočit takový rozhovor jaksi „dopředu“, s tím, že bude odvysílán třeba až za pár let, by mělo být dobrou a samozřejmou „investicí“.

Hm. Přišla mi konečně odpověď: Ve vysílacích pravidlech internetové televize Cesty k sobě došlo k úpravám a rozhovory jsou zpoplatněny částkou 5000,- Kč. Rádi Vás uvítají ve studiu. Nicméně byste si musel financovat výrobu. Cena za natáčeni a střih je 5000 Kč, pronájem webu 600 Kč/měs., který je dělaný buď na 6 nebo 12 měsíců. V tom budou zahrnuty všechny rozhovory, které Vám budou i do budoucna zveřejňovat včetně Vašeho vlastního profilu a také zveřejněni vlastních článků.

 Spočítal jsem si, že abych se u nich mohl, tak jak to dělám celý život, tedy „zdarma“, podělit o své bohaté duchovní zkušenosti, musel bych vypláznout 13 600 korun, aby si mne mohli (naprosto náhodní) zájemci půl roku stahovat. Ne že bych počítal s tím, že se tady u nás najde duchovností potrefený sponzor, který to se svými investicemi do duševního zdraví sebe, své rodiny a celého národa, myslí ne na měsíce, ale na desetiletí dopředu. Tohle rychlé zpoplatnění mne ale přece jen překvapilo, a tak jsem moderátorce téhle povedeně vybarvené televize odpověděl:

Hm, to jste mne nepotěšila, neberte to osobně, ale celý život se o věci duchovní spíše dělím, a předávám, co umím, zdarma, a pokud někdy někde byly nějaké příjmy, jen do výše výdajů, takže díky, nebudu podporovat zisky podnikatelů, kteří tuhle svou televizi celkem správně pojmenovali Cesty k sobě (míněno ke svému kontu). Pro případ, kdyby se rozhodli zpoplatnit vysílání toho, co jsme spolu již natočili, předem sděluji, že svůj rozhovor raději stahuji… Tahle a takhle „zpoplatněná duchovnost“ (nebo cesty k ní) totiž nikdy v historii lidstva nefungovala a také fungovat nebude. Právě o tyhle „zisky“ totiž bude hůř… (je to jako s tvrzením pana prezidenta, že na ekologii si musíme nejprve vydělat).

 Vymknuta z kloubů příčetnosti a zdravého rozumu, doba popletla pojmy a zmanipulovala nejen většinu žen, ale i nadšence na poli zájmu o duchovnost (a po prvních letech po sametu, kdy to bylo nutné, jsou dnes všechny ty esoterické a jiné festivaly, jakož i semináře typu Bohyně sexu za víkend, jen příležitostí jedněch nekřesťansky vydělat na jiných). S námitkou „je o to zájem“ tak podnikavci, zpoplatňující co sami nevymysleli, spolehlivě vylévají s vaničkou případného řešení všeobecných i individuálních zdravotních a psychických potíží i dítě možné transformace společnosti. Škoda je značná: oškubaní a podvedení zájemci (kteří brzy zjistí, že zaplatili za vzletné řeči a prázdný obal) už nikdy nepřijdou ani na tu kterou podvodnou bohyni či mastičkáře (který přijel v Mercedesu, prý by mu jinak nevěřili jeho odbornost), ani na přednášku či seminář těch poctivých, kteří dvacet a více let studovali a investovali do sebe a svých znalostí a dovedností.

 První rok jsem pro ně, tedy majitele této internetové televize (a podobně podnikavým provozovatelům internetových portálů a organizátorkám festivalů) já a mně podobní natáčeli zajímavá a atraktivní videa (a přednášeli a vedli kurzy), a to zadarmo (nebo jen za cestovné)… a když už jsou (díky nám) známí, holt nás, jako obvykle, a přes původní sliby a lákadla, zneužili. Podobně zneužívají většinu těch, které zpovídají a zvou do svých studií, i ostatní soukromé televize (ano, pane McLuhane, médium je i v tomto případě poselstvím). Všichni jsou ovšem krátkozrace ignorantští. Ani těm z Cesty k sobě nedošlo, že zpoplatněná duchovnost není duchovností, a že jediná cesta ke skutečné duchovnosti vede zcela mimo bankovní účty. Přičemž jinde ve světě je také nutné zaplatit za pravidelnou hodinu meditace nebo zazenu vstupné, a organizátor také musí zaplatit nájem a energie, ale nikde jsem se nesetkal s takovou mírou ostentativního oškubávání hejlů, jako u nás.

 Jinými slovy, tihle podnikavci to dělají pro sebe, ne pro věc (a duchovnost). Na různých ezo festivalech přitom vystupují přeplácení druhořadí amatéři z ciziny, zatímco se žádný promotér nikdy ani nepokusil vyvézt nějakou z českých duchovních osobností (tak jako se překládají cizí tituly, ale nikdo ani nezadal překlad některého českého duchovního bestselleru do angličtiny nebo němčiny, natož aby se pokusil jej vydat). A z jiné perspektivy: právě tihle kupčíci s duchovností nám ostatním vnutili a čím dál víc (ve jménu svých zisků) vnucují  „vězení“ našeho malého zasmrádlého českého dvorku, a my se tak skutečné „svobody“ a poznání vlastně obáváme.

 Mám s podobnými na zisk orientovanými eko- a duchovními návštěvníky svých přednášek a s některými účastníky seminářů celoživotně špatné vlastní zkušenosti: například při přípravách na další akce jsem celé roky pravidelně zjišťoval, že mám od určitých vzácných nahrávek jen obal – samo cédéčko v něm ale chybělo. Nebo: abych je potěšil, roky jsem na semináře a novoroční akce kopíroval své nahrávky, a chtěl od zájemců jen desetikorunu za vypálené cédé, a pak jsem zjistil, že to sem tam nějaký podnikavec prodává za plnou cenu. Mimochodem, tohle je tradiční česká disciplína: v 70. letech min. stol jsem přeložil, přepsal v mnoha kopiích na psacím stroji, a rozdával zájemcům na tzv. černé burze texty Franka Zappy. Za pár měsíců jsem zjistil, že rozmnožené kopie mých překladů (poznal jsem to podle toho, že některá písmenka na mém prastarém a hojně používaném psacím stroji byla výše než jiná) podnikavci prodávali za cenu LP… Před třemi lety jsem, aby našly uplatnění a neležely jen tak v mém sklepě, věnoval 1200 cédéček hudby new age jednomu internetovému rádiu… a dodnes někde leží ve sklepě a uplatnění nenašly.

 Naznačuji, že předávám zdarma (v případě kazet a CD jen za cenu materiálu) celý život. Rád se dělím. Zvláště o to, co nelze účetně ohodnotit, tedy o duchovnost. Zdarma učím, radím, mé knihy jsou ke stažení na internetu… zdarma. Je tedy jasné, že se cukám, když mé nadšenectví a umění hodlá někdo zpoplatnit (a donutit mne s duchovností podnikat).

 Se zpoplatněním duchovnosti je to v principu podobné, jako když na rodičku houkne sestřička zdánlivě nevinnou (pro průběh porodu ale nebezpečnou) otázku  „U jaké pojišťovny jste pojištěná?“, a tím ji vykopne z přírodou pečlivě nastaveného „jiného stavu vědomí“ (aby rozum nepřekážel evoluci a hladkému průběhu porodu)… Když totiž v jakémkoliv duchovním (nebo k duchovnosti směřujícímu) stavu, který je z principu holistický (založený na spolupráci obou mozkových hemisfér), musíte zapnout levohemisférovou kalkulačku, spolehlivě roztrháte jak sen a krásu, tak duchovnost jako takovou. Právě tak jako několik kapek nafty zkazí stovky hektolitrů vody, jeden zloděj nebo notorický pomlouvač (troll) zničí atmosféru celé komunity (nebo internetových novin), jeden traumatický porod traumaticky naprogramuje a poškodí další v dalších generacích… tak také jakékoliv zištné zpoplatnění duchovnost zničí teď i na roky dopředu.

 Přestaňte nám věšet bulíky na nos, vážení podnikavci všeho mediálního a internetového a seminářového druhu: zpoplatněná duchovnost není duchovnost, ale běžný ezošrot a kšeft jako každý jiný. I když, možná že se v nich pletu, a celý ten inzertní systém je určen k nahromadění dostatečné sumy na založení nadace, která bude systematicky podporovat smysluplné a dlouhodobé akce na produchovnění společnosti (a třeba začnou tím, že vydají stovky tisíc levných brožurek, instruujících těhotné, jak přirozeně rodit budoucí bodhisattvy a buddhy). Hmmm…