Podporujme (svého) buddhu

16.3.2015

Dlouholetí čtenáři mých knih a blogů vědí, jak je důležité dobře (nejlépe doma) se narodit a také jak člověk i duchovně roste také hlavně tím, že pomáhá druhým, potřebným. Psal jsem kdysi o malém doma porozeném kloučkovi, dokonce zveřejnil jeho tehdejší fotografii. A protože jeho tatínek se zatím nesrovnal s ženskou moudrostí (přirozeným porodem bez jakékoliv cizí asistence otevřené) maminky, a žijí teď odděleně, malý dvouletý buddha je tím pádem dítě samoživitelky.

Informovaní vědí, jak je finanční a společenská situace těchto maminek tíživá. Ony se usmívají, přežívají, ale ruku na srdce – část energie, kterou by mohly dávat svým a našim malým buddhům (a tedy i celé budoucí společnosti) musí spotřebovat na všednodenní praktické záležitosti. Z mých blogů také vědí, že na IQ po celý další život je zaděláno už ve dvou letech, a že emoční systém budoucího člověka je natrvalo zformován již v sedmi letecch… a od babiček víme, že kdo rychle dává dvakrát dává. Z dob westernů také známe úsloví podporujte svého šerifa

Mílí čtenáři blogu (a mých knih), co takhle podporovat (svého) buddhu? Založit třeba nějaké konto, na které by ti, kterých se to týká, a to jsme přece my všichni, občas a nejlépe pravidelně nějakou tou pětistovkou (úspěšní manažeři tisícovkou) přispěli, a ke kterému by maminka malého buddhy měla platební kartu (výše a četnost výběrů se dají předem určit)? Když už tady máme někoho, kdo má všechny předpoklady stát se příštím buddhou, měli bychom šanci století (a toho zatím malého) přece podporovat, že?

Anonymní (a v ideálním případu pravidelný) příspěvek na uvedený účet bude zcela jistě fungovat na vícero úrovních. Jednak bude pomalu smývat ego (a případné pocity zásluh), a navíc pomůže vytvořit nehmotné, očistně vibrační spojení jak s podstatou Buddhy, kterému se říká buddhova mysl (bodhi mind), tedy s buddhovstvím na cestě k osvícení (s cílem pomoci všem bytostem zbavit se utrpení), případně se myšlenkově a v bdělém vědomí propojit s viditelnými a potenciálně hmatatelnými buddhy ve formě soch, sošek, praporů, nahrávek, obrázků z klášterů atd..A hlavně, se stále silnějším pocitem, stavem buddhy uvnitř každého z nás.

tadeoportraitToho klučinu jsem zažil a žasl, jak je přemýšlivý, rozvážný, ale zároveň usměvavě odvážný, jak řeší výzvy. Viděl jsem ho, jak pozorně a nadšeně obdivoval cvrkot v obchodním centru, kde byl poprvé v životě, jak běhal a hmatově zkoumal zábradlí, skleněné průhledy, jezdící schody, jak v běhu upadl, ale prostě se zvedl a zkoumal dál. Prý nikdy nebrečí, když spadne, a také nikdy nebyl nemocný, ani neměl horečku. Co chci naznačit? Téměř každý přirozeně porozený a zdravý klučina v tomto věku je malý buddha, ale tenhle, díky tomu jak se narodil, je jaksi buddhovitější.

Podporujme (svého) buddhu… a začít můžeme tím, že se postaráme o optimální podmínky vývoje toho dnes dvouletého. Kdo to kde dnes, v době bez vizí a perspektiv, na počátku dlouhého kolapsu téhle společnosti, má, že? A co když je buddhovství onou kvalitou propojené inteligence a soucitu člověka, která mu pomůže vyřešit budoucí problémy, o kterých zatím ani nevíme?

Možná bychom později mohli založit i nějakou neziskovou společnost, která by vyhledávala a systematicky podporovala všechny přirozeně a optimálně porozené malé buddhy (a tím pomohla zbavit utrpení všechny bytosti)…

Moudrý dnes aktivně nemůže nic vylepšit, změnit, jediné, co může je vylepšit a změnit svou zatuhlou mysl (přitom tu nejpružnější věc na světě). Může se ale také navíc postarat o to, aby každý budoucí buddha (doufejme, že se jich i u nás začne rodit stále více) žil co nejdéle v ideálních podmínkách, pro vytvoření a uplatnění buddhovství nutných. Psychologové a pedagogové dnes už i na Západě vědí, že žáci plní i podvědomá přání učitelů. O to víc to platí v případě podvědomých přání maminek a okolí toho či onoho kluka. Právě tak to platí o ženách, které, když v tom svém muži vidí dokonalého imponujícího ale zároveň hodného a laskavého partnera, on se jím i stane. Když tomuto ideálně porozenému klučinovi (a jeho mamince) pomůžeme ideálně uspořádat podmínky buddhy, on se jím také stane.

I s maminkou malého buddhy předem děkujeme za Vaši laskavou (buddhistickou) péči a podporující štědrost. Ne nadarmo je totiž právě štědrost první z šesti paramit, dokonalostí. Je to nádherná a vždy tak potřebná kvalita ducha.

Není totiž cesta k buddhovství, buddhovství je Cesta…

 

Účet malého buddhy: 2109445854/2700