Placebo na půl cestě

29.4.2015

Nová studie ukázala, že v dědičné informaci máme zapsáno kromě jiného i to, zde se nám uleví po  tabletě, která neobsahuje žádnou léčebnou látku, psalo se v podtitulku článku Placebo působí jen na někoho (LN 22. 4. 15). A pod ilustrativním obrázkem složených z tabletek se skvěl popisek: Jak funguje placebo? Stačí, aby pacient věřil tomu, že dostává skutečný lék, a uleví se mi. „Lék“ bez účinné látky dokáže ovlivnit krevní tlak, činnost srdce nebo zmírnit bolest. Placebo efekt ale působí jen na někoho a nová studie vysvětluje, proč tomu tak je: souvisí to s individuálním naladěním mozku… Vida, přece jen pokrok v alopatické medicíně, která ještě docela nedávno suverénně tvrdila (a někteří její protagonisté stále tvrdí), že placebo je nesmysl… ale jen v mezích zákona, na půl cestě (změny paradigmatu).

Nabízí se logická a stále bohužel i provokativní otázka: co to je to individuální naladění mozku? Když polkneme pilulku, tedy nějakou tu chemii, působí chemie pilulky, anebo pilulka nepřímo (zklidněním příslušného orgánu či tkáně) zapůsobí na mozek, tedy na program v příslušných částech mozku, a nemocný se uzdraví dle známého hesla lékař léčí ale příroda uzdravuje? Článek známého a pilného popularizátora vědy Jaroslava Petra cituje čerstvou studii z Harvardovy lékařské školy, jmenovitě dr. Kaptchuka (s kolegy), který se pokusil vysvětlit individuální reakce pacientů na placebo. Uvádí řadu alopatických zvyklostí, ale pokouší se i nějak zapracovat do teorie, až po uši vězící v materialistické základně alopatické medicíny, nová zjištění. Ale také ani nezkusí domyslet souvislosti: například proč se účinek placebo efektu u pacientů zesiluje, proč funguje opačný, tedy negativní účinek (tzv. nocebo), proč zabírá, i když lékař pacientovi přizná, že lék žádné účinky nemá, nebo proč v Evropě mnohem víc zabírá placebo v tabletkách než v injekcích, proč drahé placebo funguje lépe než laciné, či proč deprese nejlépe zahání placebo ve žlutých tabletkách, při žaludečních potížích funguje nelépe bílá a úzkostné stavy mizí po zeleném placebu.

Zahraji si na advokáta a slavného amerického literárního obhájce Perryho Masona, který své obhajovací řeči přes soudcem a porotou vždy začínal otázkou…není-liž pravda, že… (aby nemohl být za to, co řekl dále, popotahován), a ptám se: Nemůže být (ve světle výše uvedených podivností) pravda spíše to, že placebo jen podpoří (spustí) sebeuzdravovací mechanismus, nakopnutý pozitivním programem nějaké (pozitivní a třeba autoritou v bílém plášti sdělované) myšlenky? Nemůže placebo dokazovat spíše značnou roli mozku a mysli v jakémkoliv uzdravovacím (přeprogramovávacím) procesu? Není liž pravda, že např. porodníkům mělo už dávno dojít, že jsou to právě oni (se všemi těmi strašáky co by se mohlo v těhotenství a u porodu stát), kdo zvyšuje procenta traumatických porodů, vyžadujících pak nějaký ten chirurgický (samozřejmě desetkrát více placený) zákrok.

A opačně, copak profesně zaslepeným odborníkům (a porodníkům a porodním asistentkám které prodělaly kurz patologie porodů) nikdy nedojde, že to jsou právě negativní očekávání (celkové naprogramování) jejich myslí, co blokují jinak výkonné mysli pak notně vystrašených pacientů, nebo jindy a jinak zkušené proutkaře (studnaře) v průběhu testů (kdy celý tým zamračených a neúspěch si přejících vědců sleduje zpoceného proutkaře, který samozřejmě neuspěje), anebo psychiku rodičky, která je vystrašena a stažena negativními informacemi a obavami z možných komplikací… a nakonec dojde na porodníky muži vymodlený císařský řez?

Zpět k citovanému článku a jeho závěru (který mi připomíná neustálá suverénní tvrzení některých zatvrzele neinformovaných vědců, že zvířata nemají vědomí). Na Novém Zélandu lékaři bili na poplach poté, co prudce stoupl počet komplikací přisuzovaných nežádoucím vedlejším účinkům jednoho léku. Byla to záhada, protože samotný lék byl pořád stejný. Změnil se jen jeho dodavatel a obal. Epidemiologové si navíc všimli, že komplikace řádí ve velkých městech, zatímco v odlehlých samotách jen vzácně. Ukázalo se, že příčinou byl nocebo efekt. O léku se v té tobě hodně psalo a mluvilo a ve městech, kde byl dobrý příjem televizního signálu a kde  vychází řada tiskovin, se informace dostávaly k pacientům snadno a rychle, a ti pak věděli, že by jim mohlo být po léku zle. Na samotách se to dověděl málokdo a nocebo efekt se tamějším lidem v drtivé většině vyhnul.  

 Jaký jiný (sice nepřímý, ale pozoruhodný) důkaz o jiné než chemické podstatě placebo efektu by ti MUDRci, kteří jsou doživotně zakopaní v alopatickém (rozuměj: materialistickém) paradigmatu chtěli? Anebo jinak: nestálo by (státu, pojišťovnám a čerstvým tatínkům) za to připustit pozitivní (i když zatím nevysvětlitelné) působení placebo efektu v případech vyladění psychiky rodiček (v 60. letech min. stol začali někteří američtí lékaři studovat ne nemoci, ale zdraví, a začalo to, čemu se později říkalo hnutí lidských potenciálů, zkráceně New Age)?

Veselá mysl, půl zdraví, přece. A když už se množí další a další podivnosti, které v případech placebo efektu alopatická medicína nedokáže vysvětlit, a její protagonisté přitom stále dělají mrtvé brouky, nestálo by za to prostě připustit, ve jménu zdraví pacientů, že sice nevíme, jak některé léky či bylinky (či akupunktura, homeopatie, proutkařství aj.) fungují, ale pokud lidem pomáhají, tak proč je nevyužívat? Ano, pomalu ale jistě roste počet osvícenějších (mladých) lékařů, kterým jde o člověka v nemoci, ne o nemoci v člověku, pokrok tedy existuje, i když zatím jen jaksi na půl cesty.

P. S.:  Přece jen dobrá zpráva: pokrok už existuje i na poli biologické zpětné vazby, o které jsem snil a mluvil v polovině 90. let min. stol.: Prototyp se jmenuje Muse a je to čelenka v hladkém minimalistickém designu. Nasadí se na hlavu, připojí na mobil nebo tablet přes Bluetooth a snímá aktivitu mozku uživatele (rozuměj: člověk vidí jak na tom je a může zpětnovazebně myšlenkami ovlivňovat své mozkové vlny). Je to zároveň přístroj na meditaci – kdykoli je mysl v klidu a křivky EEG se ustálí jako Buddha v nirváně, pustí vám k tomu za odměnu ptačí trylky. Veselé a slibné jako všechny gadgety na zlepšení života a zdraví, o nichž spousta lidí věří (až na alopatické MUDrce, viz výše, jinak je to totiž dávno ověřeno) že jim opravdu zlepší život a zdraví, píše právě Respekt. Jinými slovy, jako vždy musí MUDrci a jiné žáby na pramenech pokroku vymřít, a nová generace si o to víc (vesele a slibně) bude hrát…