Důsledek emancipace?

28.10.2015

Jsou věci, které by mi měly dělat radost (ve smyslu „na má slova došlo“), ze kterých ale radost rozhodně nemám. Zatímco na ulicích tady na Smíchově obdivuji nádherné postavy  dívek nad 180 cm, a hrbící se a neforemné a anorektické buď nevnímám, anebo se vyskytují v jiné době (jezdím poloprázdnými tramvajemi kolem jedenácté hodiny dopoledne, prakticky nikdy ne v dopravní špičce), student mi přeposlal článek, ze kterého spíše mrazí. Přetiskuji jej výjimečně celý: je krátký, a pádný, a snad dost varovný. Auvajs, říkám… Postavy současných mladých dívek se nelíbí známé odbornici na výživu Kateřině Cajthamlové. „Z tenké kostry jim koukají bříška, rostou do výšky. Nemají žádnou svalovou hmotu, protože se nehýbají, žijí na sušenkách, kafi a instantních polévkách. Na pěknou postavu dnes narazíte jen výjimečně,“ říká Cajthamlová.

Na podporu svých slov přidává zkušenost dánského fotografa, který se po roce 1989 přestěhoval do Česka, okouzlený krásou zdejších žen. „Zpočátku nadšeně fotil nádherné dívky. Nedávno si ale postěžoval, že mají bříška, nezdravě vypadající pleť a vlasy. Přisuzoval to mlsání a životnímu stylu bez pohybu na čerstvém vzduchu. Tvrdil, že pěknou postavu dnes mají už jedině Asijky,“ popisuje Cajthamlová. Postřeh fotografa není jen dojmem, ale má reálné základy.

„Je pravda, že takových typů žen je najednou hrozně moc, a to i mladých holek. Dřív se alespoň za bříško styděly a zakrývaly ho,“ říká ředitelka Endokrinologického ústavu v Praze Běla Bendlová. Právě její podřízení loni pracovali na projektu, v rámci něhož sledovali patnáct stovek dívek ve věku od třinácti do osmnácti let. „A byť ještě všechny výsledky nemáme, a nelze tudíž říci přesná čísla, vše nasvědčuje tomu, že dětí a mladých lidí s takzvaným útrobním tukem, tedy tím, který se ukládá v břiše, přibývá,“ říká endokrinoložka Hana Zamrazilová, která se na výzkumu podílí. „A nejde jen o ženy - chlapců se to týká také,“ dodává. U mužů však takový typ postavy existoval dávno. U žen ne. A lékařům to působí starosti.

Útrobní tuk je totiž jiný než ten, který se ukládá na hýždích, stehnech či prsou žen. Tuk, který obaluje břicho a vnitřní orgány, způsobuje řadu nemocí včetně demence ve stáří. Ženy s velkým objemem kolem pasu budou za pár let čelit vyššímu riziku infarktu, cukrovky, takzvaného metabolického syndromu a dalších chorob.A také budou žít kratší dobu. Každých pět centimetrů v pase navíc znamená vyšší riziko předčasného úmrtí o 13 až 17 procent.

„Na vině je jednoznačně změna životního stylu a stravy. Pravidelné vaření dnes v rodinách neexistuje, vracíme se z práce pozdě a pojídáme sušenky, hranolky, chipsy s hydrogenovanými tuky,“ říká endokrinoložka Zamrazilová. Podle lékařů za pneumatiky kolem pasu dnešních dívek mohou hlavně zrušené obědy ve školní jídelně, studená jídla a nepravidelné stravování v nezvyklých dobách, třeba v noci. A také složení stravy.

Přidávám (přiznávám, spekulativně) i jiný možný důvod: nevypadá to jako přímý i nepřímý důsledek toho, co si často beru na paškál – rychlokvašené české emancipace?

http://ona.idnes.cz/postava-zen-se-promenila-misto-hrusek-pripominaji-jablka-pmf-/dieta.aspx?c=A110810_105248_dieta_lf