Kompatibilita

21.8.2009

Každá správná kniha horoskopů, zvláště v té pro nás stále poněkud exotické čínské variaci, má také tabulku vzájemné partnerské kompatibility. Zaujala mne i přátele, kterým jsem věnoval počátkem 70. let minulého století svůj tehdy první (na psacím stroji ve dvaceti průklepech naťukaný) překlad knihy čínského systému dvanácti symbolických zvířat do češtiny (čtvercové knížečky jsem nechal přítelem svázat, aby vydržely, protože jsem správně předpokládal, že budou neúnavně kolovat). Z vlastních zkušeností a dlouholeté terapeutické práce dnes vím, jak důležité je tuhle „kompatibilitu“ nepodcenit.

Po rozvodu s Myší jsem před téměř dvaceti lety nějakou dobu žil s Dračicí. Byla velmi inteligentní, zajímala se o buddhismus a praktickou meditaci, byla vegetariánka… měli jsme řadu shodných vlastností a zájmů, takže to z počátku fungovala k potěše obou. Jenže pak se ukázalo, že každé dva měsíce vybuchla a nekontrolovatelně řádila (dnes bych řekl, že naprosto nezvládala své hormony). A tak jsem si vzpomněl na knihu čínských horoskopů a dočetl se, že základní dispozice těchto dvou znamení, tedy muž Pes, žena Drak, jsou neslučitelné a svou energií se rozptylují různými směry. Mají oba vůdčí schopnosti, ale v jiném směru. Pes miluje spolupráci, ale nesnáší sice odvážné, ale také drzé a panovačné způsoby Dračice. Je-li Pes zraňován (a že to teda bylo maso, pozn. aut.), brání se. V nejlepším případě může být výsledkem vztah střídající se lásky a nenávisti.

Celé ty roky jsem pak různým zamilovaným dvojicím doporučoval zjistit si vzájemnou kompatibilitu svých znamení (jak v čínském, tak v zodiakálním evropském horoskopu), a ti, kteří byli „rozumní“, si ušetřili kupu pozdějších nepříjemných vášní a starostí.

Většinou ale zamilovaní nevidí a neslyší, a tak jsem zažil a pravidelně zažívám rozpady dvojic (někdy i s dětmi), kterým tehdy poradila kniha horoskopů, nebo dokonce astrolog, že raději ne, oni ale nedbali a později bycha nedohonili. Rozvody byly a jsou velmi nepříjemné, (nenávist právníky dál rozdmýchávaná, emoce na dně, pře o byt a vypořádání majetku velmi nepříjemné a většinou upřímnější a čestnější muže značně devastující).

Nedávno jsem byl svědkem typických událostí, a protože on je v témže znamení jako já, a jeho žena v tomtéž, jako ta moje, zaujalo mne to, a jak jsem koupil, tak dávám dál: příteli ve znamení Psa jeho Račice a Koza po deseti letech manželství uletěla do USA s tím, že až se vrátí, se s ním rozvede a že chce své chyby dělat sama. Překvapilo ho to, protože mu nic neřekla. A v prvním afektu podlehl lákání jedné hezky vypadající internetové seznamky: zkuste si to, nezávazně, lákala. Zkusil vyplnit jejich docela podrobný dotazník, ale ukázalo se, že to přece jen tak trochu závazné bylo, a tak mu začaly přicházet nabídky, uvádějící vzájemnou kompatibilitu v procentech. Zásadně na žádnou nereagoval, ale když přišla nabídka ženy se 100% kompatibilitou, zaujalo ho to, a odepsal (no nesejdi se s ženou, která je ti osudem přímo určena, že jo, i když ani nechceš, čerstvě spálen, navazovat nějaký vztah, říkal mi, i kdybychom si měli jen pokecat a ověřit si tak i prakticky, že existují jistá znamení, která si vyhovují).

Hm. Některé ženy jsou neuvěřitelné a zvláště při udávání svého věku naivně nepřesné (paušalizuji záměrně, jenže tohle není a nebyla jak jeho, tak moje první takováto zkušenost s ženskou lží, pardon, malinkou nepřesností). Po dvou e-mailech se totiž ukázalo, že ta žena si do dotazníku „ubrala“ jeden rok… takže vůbec nebyla tak kompatibilní, jak software téhle seznamky vypočítal.

V jedné knize jsem mu pak našel charakteristiku jeho Kozy ve znamení Raka, a on zjistil, že to tak všechno je: je citlivá na nepohodlí (žít ekologicky je totiž v tomto smyslu žití nerozmařilé, neplýtvající a tedy poněkud nepohodlné), a může se jí dařit jen v bohatství. Je snadno zranitelná, dává se na ústup a bývá ve svých postojích pasivní (a proto mu celé roky neřekla o svých trápeních, neuměla se postavit problémům čelem, a nedokázal si říct o radu a pomoc).

V jiné knize, kombinující horoskop s numerologií (mimochodem, její autorka se tváří, že to všechno vymyslela sama, ale v Londýně jsem narazil na řadu dříve vydaných původních knih na totéž téma) jsem mu o té jeho dnes už bývalé přečetl, že je jí souzeno „neustále a nepoučitelně opakovat staré chyby“. A v čínské knize se skvělo černé na bílém: „Koze její partner Pes rozpouští karmu.“ Samozřejmě ji to nepřesvědčilo a jeho neuklidnilo.

Hm. Kdyby to četl před deseti lety, kdy ji poznal, a rozpoznal v ní všechny její (dnes nenaplněné) potenciály, stejně by na to nedbal a doufal, že při troše snahy vše překonají. Jenže když ona se prostě neuměla snažit a nikdy nesnažila…a její ego bylo příliš velké, aby, jako každá žena ještě v nedávné historii, prostě následovala svého muže. Potom by se krize stala šancí a oba by na té zkušenosti „vyrostli“.

Jistě nejsem ani první, ani poslední, kdo mladším naznačuje, že by neměli opakovat chyby. Zcela jistě  mne žádný(á) neposlechne, ale přesto tvrdím, že by bylo v nejlepším zájmu všech zúčastněných, kdyby si on i ona před jakýmkoli delším životním závazkem zjistili vzájemnou kompatibilitu. A pokud budou chtít, mohou ony přece jen všeobecné výroky velmi zpřesnit (když zapojí i živly a další charakteristické znaky každé individuální osobnosti).

 

P. S.: V poslední době si zjišťuji, s kým že to mám tu čest si povídat nebo spolupracovat, a se kterou se mi mluví a jedná příjemně a nekonfliktně: samozřejmě to jde především s ženami ve znamení Koně a Tygra, tedy s těmi pro mne kompatibilními. Hm. Kdybych to věděl před lety, možná bych na to dbal a ušetřil bych spoustu energie a emocí.

 

P. P. S.: Pro zajímavost uvádím převod znamení zodiaku do čínského systému:

BERAN (Oheň, jang) je Drak, BÝK  (Země, jin) je Had, BLÍŽENCI (Vzduch, jang) jsou Kůň (jang), RAK (Voda, jin) je Ovce (Koza) , LEV (Oheň, jang) Opice, PANNA (Země, jin) Kohout, VÁHY (Vzduch, jang) Pes, ŠTÍR (Voda, jin) Vepř, STŘELEC (Oheň, jang) Myš (Krysa), KOZOROH (Země, jin) Buvol, VODNÁŘ (Vzduch, jang) Tygr a RYBY (Voda, jin) Králík / Zajíc.