Harmonizační lehátko

12.11.2009

Současné možnosti muzikoterapie, tedy pozitivního vlivu hudby a zvuků na tělo a mysl člověka, jsou tak rozsáhlé a stále efektivnější, až se tetelím. Nové a stále účinnější nástroje (plné alikvotů), neustálé vylepšování těch dávných (až mýtických), a stále větší hlukové a psychické zamoření populace dělá i z (harmonizačního) rezonančního lehátka ideální „nástroj“: člověk nemusí nic, než si lehnout. A užívat si, protože každý spolehlivě užasne, jak hlubinně se lze uvolnit a jak výkonnější je po hodince na tomto „kouzelném“ lehátku.

 Výrobce nejrůznějších a někdy i nejpodivnějších strunných nástrojů (ale také restaurátor a propagátor) Karel Hanzík na poli neustálého vylepšování rezonančních a jiných kvalit svých citer, dulcimerů, monochordů (jeden prototyp mi trůní doma už hezky dlouho), kantele, harf, lyr, prokázal neobyčejnou houževnatost a schopnost neustále se zlepšovat. Od roku 2008 se pustil i do výroby harmonizačních stolů, a jeden takový nadchl i Irenu Švejdovou, ta nelenila, objednala, a dnes spolu (tedy Irena se stolem, kterému začala říkat rezonanční lehátko) rozeznívají znavená a vyčerpaná těla ale i mysli zájemců.

 V Praze je toto lehátko jediné. V suterénu v Praze 2, v Polské 46 (Regenerační centrum ALFA-OMEGA, blízko stanice metra Jiřího z Poděbrad, tel. 603 240 323, info@rezonancniterapie.cz, http://www.rezonancniterapie.cz jsem si na něj nedávno lehl i já: hmmmm. Pracuji sice s nástroji nesmírně složitými a vymyšlenými (taková sférická píšťala, to je něco přímo do hlavy), ale dlouhé struny a pentatonické ladění tohoto lehátka potvrzuje dávné zjištění, že geniální věci jsou jednoduché.

rezonancnilehatkoRozvibrované (dlouhé) struny pod dřevěným roštem  rezonančního smrkového dřeva spolehlivě převedou do těla ležícího člověka celé spektrum uvolňujících frekvencí: lidské tělo zní samo o sobě, a rádo se nechává rozeznít i z vnějšku – proto se nám tak líbí hudba. Jenže ta naše současná je pro tělo i mysl příliš rychlá a složitá, a tak pracuje většinou jen s emocemi.

 Tohle harmonizační lehátko každému názorně předvede, jak výhodné je nechat se rozeznít, tedy vyladit do původní melodie (osobnosti). Každá buňka v těle zní, jen jsme zapomněli, že tak jako každý (hudební) nástroj, i tělo a mysl by se měly občas opět naladit. Navrátit do stavu harmonie. Ve smyslu mého letitého tvrzení, že používáme kartáčky na zuby, boty, šaty, ale nedošlo nám, že bychom měli alespoň občas, používat kartáček na mysl. Ať ve formě aktivního zpěvu (manter či alikvotů), hry, poslechu přírodních zvuků (i z cédeček), nebo, jako v tomto případě, pasivního ulehnutí na rezonanční lehátko.

 Mimochodem, Karel pořádá i kurzy výroby nástrojů, podívejte se a zkuste to.