Hudba jinak na Rádiu Ethno

20.1.2010

Spirála se uzavírá: jak jsem v 90. letech začal (vysílat v soukromém rádiu, a dodnes s nostalgií vzpomínám na ono dokonalé soustředění, kdy jsem se sluchátky na uších tři hodiny existoval jen se svou hudbou v rozhlasovém prostoru, a také proto jsem si to nejen já tak užíval), tak pomalu uzavírám své osvětové působení na rádiových vlnách. Od 6. února totiž budu každou sobotu mezi desátou a jedenáctou vysílat hudbu, kterou mám rád, a povídat o tom, proč etnická hudba funguje.

Rádio Ethno, které začalo vysílat v říjnu 2008, navazuje na stále existující Rádio Limonádový Joe (to je možno slyšet už jen na internetu), a na frekvenci 90,7 FM vysílá pro Prahu a Středočeský kraj (směrem na jih to prý je, vzhledem ke konkurenci kmitočtů, složitější, směrem na sever se prý dá naladit až v České Lípě).

 Pořad jsem nazval, jaké překvapení, Hudba jinak, protože o to (mi) vždy šlo a půjde: budu pouštět a komentovat etnickou a jinou hudbu, vycházející z duchovních hudebních tradic světa (protože hudba, ta původní a nevykalkulovaná, je jen druhou stanou mince zvané duchovnost) . Tedy tu, která povznáší, uklidňuje nebo naopak energetizuje a dobíjí, která informuje a seznamuje i s jinými, někdy velmi odlišnými formami kultury (v tomto smyslu jsme donedávna byli velmi xenofobní, a až na výjimky organizátorů a návštěvníků různých hudebních festivalů většině populace nikdy nedošlo, že poslech autentické hudby jiných etnik poskytuje o té které společnosti mnohem víc informací než tisk nebo dokumentární film).

 Budu se každou sobotu dopoledne se svými posluchači dělit o nadšení a pohodu, kterou má tahle upřímná a většinou ne v (uspěchaných předražených a) odlidštěných studiích, ale živě natáčená hudba v sobě samé vepsánu již svou podstatou. Budu pouštět a komentovat jak její základní druhy tak hlavní, ale i vedlejší směry a proudy radosti, zvané etnická hudba (zároveň s všemi těmi jejími dalšími a někdy bizarními odnožemi a variantami z oblasti Indie, Afriky, Dálného východu, z arabského i šamanského světa, včetně nejrůznějších fůzí).

 Co je ale hlavní: zatímco na Vltavě se musím omezit na ohlášení autorů či interpretů, a jen sem tam dodám nějakou tu biografickou zajímavost, a natáčím své pořady dopředu, tak, že ve studiu vlastně jen přečtu komentář mezi skladbami, a hudbu vlastně až na začátky a konce živě neslyším, tady na rádiu Ethno budu opět sedět se sluchátky na uších a hudbu si budu užívat on line, teď a tady, zároveň s posluchači… tedy přesně tak, jak to má být. 

 Před těmi šestnácti lety jsem na Vltavě začínal v sobotu v 7 hodin ráno, a po třech letech jsem byl odsunut na neděli před půlnoc (a posluchači si marně stěžovali a prosili o rozumnější vysílací čas). Teď konečně mohu vysílat v tom nejvhodnějším čase, v sobotu dopoledne.

 Zvu vás tedy všechny v sobotu 6. února v 10:00 k prvnímu vyladění svého rádia na 90,7 FM: pustím některé nádherné a unikátní nahrávky, abych zodpověděl otázku „Proč etnická hudba funguje“? Pak už se budeme zvukově setkávat každou sobotu živě (bude možno mi psát e-maily s otázkami (studio@ethnoradio.cz), na Rádiu Ethno.

 Pokud mne chcete v mém nadšení podpořit, a podělit se (buď rovnou, nebo až si ověříte kvalitu pořadu a vysílané hudby) i s přáteli, rozešlete prosím link na tento blog všem, o kterých si myslíte, že by je to zajímalo a potěšilo.

 P. S. Navíc se chystá koncert Stephana Micuse (12. března), a snad se podaří uskutečnit i koncert největšího znalce a sběratele tibetských  mís Franka Perryho (12. dubna)… snad se tam i uvidíme.

Joj. Hurá.