Škoda jamky

5.6.2010

Nadpis si teď občas zpívám na melodii Škoda lásky… protože vystihuje lítost nad promarněnou příležitostí. Epochální vynález, který by mohl a měl tisícům Čechů napravit  křivě umístěný kotník, tedy jamka pod kloubem palce u nohy, viz obrázek níže, je umístěna do pečlivě vypadající, ale nedomyšlené a tím pádem i nekvalitní obuvi. Škoda přeškoda. Nadšený výrobce je z malinké vesničky na jižní Moravě, ale nadšení samo nestačí: potřeboval by nějakého mladého počítačově i marketingově zdatného, ale pečlivého mladíka, který by vynález a koncepci dotáhl. Takto to hezky vypadá, a hodně lidí si sandály koupí, ale protože je na nich řada detailů nedomyšlených, koupí si je „dvakrát“: poprvé a naposledy.

Nazouvací sandál je jednodušší a dá se na něm zkazit méně: přesto zvolený materiál vadí. Jednak jen v jednom místě zanýtovaná kovová přezka (slyšitelně klape při chůzi a při manipulaci s páskem uhýbá a dá to i šikovným prstům velkou práci seřídit ji dle potřeby), a druhak jsou pásky, pod které se noha zasouvá, z příliš tenké kůže: když noha zajíždí, zvláště v ponožce, má  tendenci zadrhávat a znepříjemňovat nazouvání (viz foto dole).

Sandál s možností upevnit patu je celý na „lepíky“ (suchý zip), a to je ta potíž. Je jasné, že za pár měsíců suchý zip přestane fungovat. Zvláště když je ho jen kousek. Na fotografii je jasně vidět ohyb na koženém pásku s nalepeným suchým zipem, tedy vzdálenost,  která mi botu na noze umístí a zpevní tak, abych měl kloub palce opravdu v jamce, a také to, že pásek suchého zipu je příliš krátký (a tedy již teď, na počátku nošení, nepevný). Čím budu pásek upínat, až ten kousíček „lepíku“ přestane „lepit“?

 Podotýkám, že tyhle boty na zakázku jsou patřičně drahé, pod 1500 nejdou.

Škoda. Kdyby byly boty, tedy jejich horní část, právě tak kvalitní jako podrážka a stélka s onou zázračnou jamkou, jistě by se začaly prodávat jako hit sezóny a všichni by si užili: výrobce i spotřebitelé. Takto se výrobce diví, kde to vázne. Třeba se teď zamyslí a vynález dotáhne ke kýžené a odpovídající kvalitě (například požádá ty, kteří obuv s jamkou již delší dobu nosí, aby mu poskytli nějakou zpětnou vazbu, a poučí se z připomínek).

 Věci se mají dodělávat a na detailech záleží. Škó dá jamkýýý, kterou sem si kou pilááá…