K. O. klima(tizace)

10.4.2013

Zámkovou dlažbou zamknutá zahrada a konec světa v Měcholupech, aneb chucpe klima. Na vratech domku, ve kterém jsem ještě před rokem bydlel, se skví nová velká reklamní cedule OK Klimatizace. Nový majitel asi pilně prodává a instaluje tu nejsprávnější klimatizaci… ale na trávníku pod ořešákem, kde i v těch největších parnech bylo příjemně klimatizováno, je dnes zámková dlažba, aby klienti mohli lépe a více parkovat. A tak tam léto bude (zvláště letos) zvláště parné. Klima hrozné. Nikoliv OK. Spíše K. O. Máloco ilustruje a definuje současné zmatení rozumu (uzamknuté dlažbou vidiny zbožštělého zisku), a nejen to ekologické.

Dvorek s více jak osmdesátiletým ořešákem, pod kterým jsem rád (zvláště v parném létě) sedával, a také přijímal návštěvy, obdivující jak výhled na trávník a dýně hokkaiddo, tak chládek a příjemné prostředí, už neexistuje. Protože ulice je to dost frekventovaná, a před vchodem je místo tak na dvě auta, podnikatel s klimatizací (sic!) dvorek (pěstovaný trávník, kompost u plotu, záhony bylinek, několik ovocných stromků) uzamkl zámkovou dlažbou. Aby se vešlo víc aut, respektive zákazníků, skácel i ořešák. Mayské proroctví mělo pravdu: během léta a podzimu 2012 skončil svět (přinejmenším na dvorku v Dolních Měcholupech).

Paradox? Dnes běžná a příznačná (podnikatelská, developerská) úchylka. Každý den ubývá denně více jak15 hektarů orné půdy. Polovina orné půdy v ČR je ohrožena erozí. Ten kousek půdy pod trávníkem a dobře (kompostem) pohnojenými záhony byl oázou a asylem dokonce i pro české žížaly (pro potřeby tera pretty byly objednány žížaly americké, ale při  zpracování kompostu se nakonec ukázalo, že proti svým českým kolegyním byly ty zámořské tenké vyzáblé chudinky, zatímco české žížaly dělaly svou velikostí a tloušťkou potíže i kosákům, kteří je prostě nedokázali slupnout najednou a museli je po částech rozklovávat).

Už při prosincové návštěvě lékařky jsem pohledem skrz vrata zjistil, že majitel odřezal dolní větve ořešáku, ale říkal jsem si, že je to zmlazovací řez a o to víc se mu povede (byl zasazen přímo nad vydatnou spodní vodu, takže dobře prospíval i když stromy v okolních zahrádkách skomíraly). Jenže současná  úprava (pardon, přesnější by bylo poprava) trávníku, zeleně a dvorku je bezprecedentní.

Doba je dnes vymknutá z kloubů víc, než jsme čekali. Tak jako když porodníci vystraší rodičky spoustou testů a vyšetření, a pak vítězoslavně přiskočí a zastavené porody a jejich komplikace napravují, tento podnikatel zničil OK klima dvorku a teď bude celé roky pracně a draze uměle budovat (ne)snesitelné klima…

P. S.: Zájemci si mohou počíst (a prohlédnout), jaká oáza to bývala ještě před třinácti měsíci…

http://blog.baraka.cz/2011/08/uroda-2011/

http://blog.baraka.cz/2010/05/nadherny-den/

http://blog.baraka.cz/2010/06/bujny-klid-leta/

http://blog.baraka.cz/2009/11/co-vidim/

http://blog.baraka.cz/2009/07/tento-zpusob-leta/

http://blog.baraka.cz/2011/06/po-desti/

http://blog.baraka.cz/2011/04/kosatce/

http://blog.baraka.cz/2010/10/podzim-kolem-zenoveho-travniku/

http://blog.baraka.cz/2011/10/nejen-pingpongova-dokonalost/

http://blog.baraka.cz/2011/08/dokonaly-micek/