Naletěly…

22.10.2013

 … ano, celé generace naletěly různým krasořečníkům a (s)vůdcům, a i já jsem naletěl, ach, tolikrát za posledních padesát let, co to pozorně vnímám. Dnes už mám v haře červené světýlko, které zabliká vždycky, když slyším nebo vidím nějaké nesmysly, byť lákavě podané či zabalené. A tak jsem zareagoval na nadšení jedné objevitelky jednoho západního tantrika a nebyl jsem ani oceněn, ani pochopen (napsal jsem jí  že není sama kdo naletěla). Takže zkusím naznačit víc:

 Za svůj život jsem viděl mnohé, kteří naivně naletěli: generaci mého otce komunismu a Stalinovi, svou vlastní generaci školáků Chruščovovým slibům, že se dožijeme komunismu, spoustu výtvarníků a hudebníků nabídkám režimu (a diktátu realismu), který jim ledacos abstraktního nasliboval, celé generace rodiček slepé důvěře v porodníky, kteří teď „rodí“ za ně, západní hudebníky, kteří kdysi naletěli temperovanému ladění, a jejich hudba musela být stále silnější, komplikovanější a hraná ve stále větších orchestrech, a tak přestala léčit. A konečně i nás, kteří rádi čteme, i my jsme naletěli generaci spisovatelů předstírajících, že vědí, co je život.

 Generace našich žen v druhé polovině minulého století naletěly na články v ženském časopise Vlasta o tom, že k rovnoprávnosti a štěstí je dovede, když budou řídit traktor a jeřáb a tavit ocel. Namluvili jim i to, že mají svá novorozeňátka klidně nechat řvát až do modra (prý tím posilují plíce), pít sunar (který je prý hygieničtější a zdravější) a dávat je do jeslí, protože to je pokrokové a dělají to tak sovětské ženy. Blýskavým řečem o pokroku naletěly i dvě generace českých a moravských učitelek, které snaživě trestaly leváky a pilné žáčky za jejich odlišnost a zvědavé otázky, a tak je odnaučovaly být přirození, zatímco je nadšeně (nejen na 1. máje) formovaly do zástupů dělnické třídy (byla taková doba).

 Moje první žena naletěla na své zdravotnické vzdělání, poslechla lékaře, nikoli svůj selský rozum a tělo, a nechala se na půl roku těhotenství hospitalizovat v porodnici, aby se nakonec zjistilo, že je vše v pořádku. Tak ji pustili na poslední devátý měsíc domů, ale protože měla ohrožené těhotenství, porod byl vyprovokovaný a tedy komplikovaný. Dcera pak byla od svých třinácti let na heroinu (dodnes bere metadon) a vnuk bude na celý život ohrožen mnoha komplikacemi (už teď v pěti letech mu dělají nové zuby).

 Generace nadšených podnikatelů po sametovém převratu naletěly Klausovi, podvodným bankéřům a ruce volného trhu stejně, jako kdysi česká a socialistická věda naletěla Mičurinovi a Lysenkovi a odsoudila i kybernetiku jako kapitalistický nesmysl patřící na smetiště dějin…. A to ani nezmiňuji, jak celé národy naletěly, od dob Césara až po Hitlera nebo Hussaina (zdravím Orwella), diktátorům, jak ekonomové naletěli Marxovi a pak z bláta do louže Leninovi a Stalinovi.

 Dnes nalítávají politici makroekonomům a bankéřům, voliči politikům a médiím, ženy militantním feministkám a celé generace západních hledačů duchovna autorům sezónně módních terapií a také falešným indickým podnikavcům. A v souvislosti s tím musím samozřejmě také zmínit, jak celé generace českých duchovních hledačů naletěly špatnému překladu tvrzení indických guruů (do němčiny a pak do češtiny) o tom, že třetí čakra leží v oblasti solárního plexu, zatímco ve skutečnosti ji, jak ví celá východní půlka zeměkoule, najdeme pár centimetrů pod pupkem.

 Jak už mám na všechny ty krásné řeči a sliby čich, nos a dnes už i argumenty, tak jsem se stal nehledě na následky a pobouřené reakce celoživotním bouračem iluzí… a je mi vždy moc líto, když na něco upozorním, nikdo mi nevěří, ale za deset dvacet let se pak ukáže, že jsme si všichni mohli ušetřit spoustu emocí a energie… zkrátka nevadí, že je zkratka delší, zato je méně pohodlná…

 

P. S.: Místo aby mi za laskavě varovné upozornění na nezakrytou jámu za rohem poděkovala, v úvodu zmíněná obdivovatelka jednoho západního (sic!) tantrika se paradoxně ohradila, že jí vnucuji svůj názor… a připomněla mi (omlouvám se puristům za blogově subjektivní, leč přímo související dodatek) mou poslední ženu, která se se mnou rozvedla s tvrzením Já si chci své chyby dělat sama!