Fakáč

21.10.2013

Málokdy člověka dnes něco vytrhne z apatie (a blížící se volby, ve kterých opět není koho volit, to rozhodně nejsou) a přinutí k úsměvu. Jakmile jsem na internetu uviděl první fotografii „fakáče“ Davida Černého, hned jsem se projel tramvají přes most a šel se podívat blíž. Hurá. Davy fotografů, profesionálních a hlavně turistických, rostly, a já tam hodinku seděl na lavičce a anglicky vysvětloval, o co jde.

IMG_1958

„Je to normální fakáč těm zm***m komunistickejm zasr**ejm na Hradě,“ komentoval své dílo výtvarník  v sms zprávě. „Nápad vznikl z nasr***sti na Zemanovy probolševický praktiky nabourávající zásady demokracie. A podílela se na tom spousta mých kamarádů,“ doplnil.

Doporučuji procházku v nádherném babím létě (a jen doufám, že tam kde a jak je fakáč vydrží aspoň do zítřka, kdy si půjdu vyfotit podzimní nádheru Petřína s fuckující sochou v popředí jako vizuální komentář staršího Jiránkova vtipu „Krásná země, ale příšernej stát.“). Víc o tom, kdo všechno z politiků zvedl prostředníček v článku zde… Seznam dalších děl Davida Černého zde

Už když jsem viděl chodícího Trabanta na Staroměstském náměstí hned po sametu, a pak vodil známé do pasáže Lucerny dívat se tam na sv. Václava, sedícího na převráceném koni, nebo do Hergetovy cihelny na Kampě obdivovat dvě hýbající se postavy (ze stejných  segmentů jako je fakáč) čurající do fiktivní mapy Česka, tetelila se dušička, která kromě blogů neměla a dnes nemá jak vyjádřit svou nespokojenost s tím, kam a jak se vyvíjí tahle společnost.

Artefakt není důležitý ani tak pro toho, kterého se to týká (on to ani není schopen pochopit), i když jeho fandové budou kejhat, jako pro bezmocnou a mlčící většinu nás ostatních.

Artefakt není důležitý ani tak pro toho, kterého se to týká (on to ani není schopen pochopit), i když jeho fandové budou kejhat, jako pro bezmocnou a mlčící většinu nás ostatních.