Příležitost a šance (pozvánka)

19.6.2014

Zatímco se hodně dlouho postoj k hudbě a muzikoterapii tady v Evropě (a zvláště u nás ve skanzenu socialismu) ne(z)měnil, za poslední dvě dekády se toho i v této oblasti událo víc, než za celé století. Vznikly docela nové nástroje, využívající ty nejstarší (a soudobou diktaturou temperovaného laděni nepoškozené) principy působení zvuku a rytmu na člověka. Jsem tím vším nadšen a moc nechápu, jak mohou (snad ve víru zbytečných každodenních malicherností) současní hledači štěstí a zdraví míjet všechny ty příležitosti a šance ochutnat tak silné působení hudby na tělo a mysl všemi možnostmi zábavy a konzumace vystresovaného současníka. Čerstvě přestěhovaný klub Dajána pořádá o víkendu 4.- 6. července workshop Léčivé tóny.

Zatímco tzv. vážná hudba je již delší dobu v krizi, a netuší, kam a jak dál, a na pedagogických fakultách v oboru muzikoterapie stále vyučují jak pouštět klientům či vězňům na uklidnění Wagnera, příliv mladých objevitelů staronových vokálních technik (mručení tibetských mnichů a alikvotní zpěv), staronových a často původně šamanských (západními hudebními teoretiky donedávna podceňovaných) nástrojů (didžeridu, deštná hůl), ale i zcela nových (steel drum a všechny ty současné hang drumy a další zdroje kovových alikvotů) zcela revolučně změnil vše, co jsme doposud věděli o možnostech léčit a harmonizovat hudbou.

ořízlá píšťala3Mít možnost naživo zažít (slyšet) například dvanáct minut nepřetržitý proud tzv. bílého šumu (ve formě v téměř dvoumetrovém sloupu po ve spirálách uvnitř umístěných bambusových jehlách padajících sušených semínek, vydávajících zvuk složený prakticky ze všech uchem rozeznatelných frekvencí), zahrát si na i ve světě unikátní sférickou píšťalu nebo prsty nebo paličkami na kovové pláty vyřezané a vibrující v kubusu oceli hangu, a žasnout nad lehkostí, s jakou je mysl okamžitě uvolňována, být zespodu namasírován nebeskými tóny znějícího lehátka, naučit se zpívat alikvoty, zabubnovat si pod odborným vedením ve skupině a zahrát si navzájem na znějící tibetské mísy je, také protože v takovéto sestavě se nikde jinde nevyskytují, unikátní a výjimečná šance a příležitost. Všechny tyhle nástroje si můžete najít i na tomto blogu…

Věřte mi, pohybuji se na tomto poli již téměř pětatřicet let, a viděl jsem stovky nic neočekávajících žen a mužů, jimž právě tahle netušená zvuková pohlazení nastartovala tichou a ladící niternou změnu jejich životů. V neděli před obědem se tam navíc ukáži a rád zodpovím všetečné otázky a podělím se o své zkušenosti (a veselé příběhy z natáčení)… Zvu.

Všechny potřebné informace získáte z adres níže, a pokud link na pozvánku rozešlete svým přátelům, díky předem.

Vlasta Marek

 

Zvukové lázně Dajána

Seminář Léčivé tóny

Bubenický workshop