Nehoráznost (a zklamání)

25.8.2014

z Nory Fridrichové a redakce pořadu 168 hodin, tedy z další dokonalé manipulace už tak dlouhodobě zmanipulovaného národa (v zájmu jedné mocenské, v tomto případě gynekologicko-porodnické lobby)… Blog čtyřnásobné domarodky a známé ekonomky mne nadchl (a četlo jej do této chvíle přes 26000 lidí), a k dalšímu čtení je nezbytné, abyste si jej přečetli i vy. Zlákán upoutávkou právě s Markétou Šichařovou jsem si totiž večer pořad pustil, a nestačil se divit (pusťte ti jej i vy, jedná se o druhý příspěvek).

Takže chronologicky: hned po přečtení blogu jsem autorce gratuloval k dokonalému vystižení situace, a také k pádnosti jejích argumentů, podpořených právě čtyřnásobným porodem doma. Tendenční televizní šot s ní nenásledující večer tak zklamal, že jsem jí druhý den napsal:

Jen postesknutí k dalšímu naplnění McLuhanova mottta Medium is a message:
zlákalo mne včera upozornění na pořad
168 hodin, tak jsem si jej pustil v domnění, že tam bude víc Šichtařové (i když jsem věděl že ani v ideálních deseti minutách jednoho příspěvku se na moc věcí nedostane), a byl jako obvykle totálně zklamán zmanipulovaností (v zájmu vyváženosti:  MUDrlantů tam bylo daleko víc)…

 A z vlastní zkušenosti jsem poznamenal (protože jsem tušil, co je za tím vším): Přestal jsem chodit do různých televizí hned po roce 1994 (sekretářky se divily, jak to, že odmítám, prý jim ještě nikdo neodmítl, ale když jsem byl odvysílán z deseti minut povídání vystřižený na dvě minuty a posloužit v roli šáši (po dojičce a před sklizní sena), a když mne jindy, po oslovení pane muzikoterapeute, přemlouvali abych promluvil o léčení ohněm, konečně mi došlo, že člověka vymačkají jako citron, a vymačkaného a zneužitého odhodí, a ani mu nepoděkují)…

Čtyřnásobná matka mi odpověděla (jak jsem čekal): Z té TV reportáže jsem byla včera večer upřímně nešťastná. Točili ji 80 minut, já jim převyprávěla vše, co bylo v blogu, plus ještě spoustu věcí navrch. A oni vše podstatné vystřihli, šoupli tam na 60 vteřin obrázek poporodní bachraté Šichtařové (aby dokumentovali, jaké jsou domorodky úděsné existence), vybrali pár těch nejplytčích vět, co našli, a vlastním „rozumem“ převyprávěli to, co jim bylo řečeno zcela mimo záznam. Prostě katastrofa, která měla dokumentovat, jaká jsou domorodky „zvířátka“.

Ne že by autorka neměla zkušenosti s mediální manipulací, ostatně v blogu sama píše:  Jediné, o čem celý návrh (bývalého primátora Prahy a poslance za ODS, gynekologa Svobody, že by se měly zakázat porody doma bez přítomnosti lékaře) svědčí je tedy jenom neznalost práva, nic víc. Je to ale současně nápad velice nebezpečný společensky; dál totiž manipuluje už jednou poměrně slušně podvedenou a bez své viny zmanipulovanou veřejnost… Jistě ale i ji samotnou nepříjemně překvapila nehorázná samozřejmost, s jakou ve zmíněném pořadu zmanipulovali i její vlastními zkušenostmi podložené názory.

Ekonomka může zklamání téměř okamžitě neutralizovat pomazlením s některým ze svých čtyř doma porozených dětí. My ostatní buď netušíme, nebo odmítáme vidět a vědět, a někteří a některé doufají, že se to změní. Doufáme… ale dokud se veřejnost nevzbouří, marně. Mám s mlčící většinou i těch, kterých se to týká, tedy rodiček českých, své patnáctileté zkušenosti.

Doporučená četba:

http://blog.baraka.cz/2012/12/obstetrix/

http://blog.baraka.cz/2010/11/nehoraznost-porodniku/

 

P. S.: Mám tedy pro Noru Fridrichovou, redakci pořadu 168 hodin, a pro radu ČT, návrh: co kdybyste, v rámci vyváženosti a informovanosti národa, sestříhali nový pořad z toho, co jste s Markétou Šichtařovou natočili a neodvysílali, a po jejím souhlasu to odvysílali v některém z dalších nedělních dílů výše zmíněného pořadu?

Prosím ty, kterým to jde snadněji (já na ta písmenka už moc nevidím, a hledat adresy mi také moc nejde): najděte příslušné adresy a přepošlete těm, kterých se to týká, můj návrh… A prosím ty diváky, divačky, kteří a které pořad viděli, nebo si jej pustí ze záznamu, a také se rozhořčí, aby své dojmy sepsali(y) a poslali(y) autorům pořadu:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10117034229-168-hodin/napiste/

P. P. S.: … Ale zároveň bylo znát, jak je celek splácaný a motivovaný servilní snahou vyhovět jen jedné straně... napsala o zmiňovaném pořadu jiná moudrá a o tématu dlouho např. do časopisu Rodiče píšící matka Eva Labusová.