Start-up

14.10.2015

Pro nás starší je to asi záhadný název, pro ty na sociálních sítích čilé a podnikavé mladé je to ale snadné: start up (česky startovač) je projekt nadšence či nadšenkyně, který a která tak hodlá sehnat na realizaci svého nápadu peníze od dobrovolných dárců, jenž se přihlásí na příslušnou výzvu na internetu. Zatímco za mého života jsme se museli uchýlit ke strojopisným samizdatům v počtu maximálně dvanácti kopií, dnes, díky sociálním sítím a podivnému zázraku stále relativně svobodného internetu, si mohla jedna maminka dvou malých dětí usmyslet, že napíše a sama si vydá tisíc kusů knihy, kterou nazvala Znovuzrozená (s podtitulem Otevřená zpověď o cestě k domácímu orgasmickému porodu a dlouhé cestě k němu). Hurá, konečně, volám, podporuji a k podpoře vybízím i své čtenáře a hlavně čtenářky.

Co si člověk neudělá sám, to mít nebude, zatím stále nějak už další promarněnou dekádu nevědí české rodičky, ale dobře to ví  tahle odvážná mladá žena: Proč by mě příroda chtěla trestat za to, že na svět přivádím nový život? Kde najdu ženu která dobře porodila? Jak to udělala? Jak se připravovala? Jak žila? Je to možné i pro mě? To byly otázky, které jsem si kladla v průběhu obou svých těhotenství, píše autorka v předmluvě své knihy. Mé porody proběhly dobře jen díky práci mnoha žen, které pořádaly semináře, ženské kruhy, festivaly, psaly články, příručky, knihy. Jim vděčím za své krásné porodní vzpomínky. Přišel čas přispět sama za sebe, zanechat stopu. Sepsala jsem své nejniternější prožitky a myšlenky týkající se těhotenství, porodu a mateřství. Většina z těchto věcí je tajemstvím i pro mé nejbližší. Mnohé z toho, co jsem popsala, bylo ve své době bolavou ránou. Dnes už to je jen minulost, i já už jsem dnes někdo jiný. Díky tomu jsem byla schopná ohlédnout se zpět.

 Knihu jsem jedním dechem přečetl v rukopise, a hned autorce napsal, že se jí povedla a že jí gratuluji (i k odvaze o svých porodech a výše naznačené cestě k domácímu orgasmickému porodu napsat a o své zkušenosti se tak podělit). Celkem marně se pokouším právě v tomto „oboru“ o jakousi osvětu od konce 90. let min. stol. (v roce 2002 pak vyšla má kniha Nová doba porodní). Doufal jsem, že když bude vycházet dalších pár let, protože každý rok je u nás těhotných kolem dvě stě tisíc žen, nastartuje se ozdravný proces. Ale dva muži vydavatelé už další vydání nechtěli – Už jsme se jednou narodili, tak proč další knihu o porodech? – a od té doby další vydání blokují. Informovanost českých těhotných žen tak znovu poklesla téměř na nulu. Osvěta se mi, kromě těch již (v bezmezně naivní víře ve schopnosti porodníků) zviklaných, také protože jsem muž, nedaří. Píši na tato a jiná spřízněná témata dodnes, a v roce 2008 jsem nemohl nenapsat i blog Šeptem. Apeloval jsem v něm na ty české ženy, které porodily bez komplikací, aby o svých pozitivních zážitcích a zkušenostech nemluvily šeptem, jakoby se styděly za to, že v zemi, kde zvláště v porodnicích panuje diktatura bílých plášťů, porodily přirozeně.

 Jedno z mých oblíbených protože výstižných rčení říká: Nemůžeš z pasti, dokud nezjistíš, že v ní jsi… Svým prvním porodem autorka zjistila totéž, co většina ze statisíců jiných rodiček (každý rok ovčansky rodících v českých porodnicích) raději nechce vědět: že je v pasti nemocniční rutiny a jejích důsledků (pro české zdravotnictví je těhotenství nemoc a porod jeho operací, a rodička je pasivní oběť porodníků). Autorka se, na rozdíl od ostatních, rozhodla něco s tím, se sebou, udělat. Jak to dopadlo je naznačeno v podtitulu a dočtete se v knize. Z celého srdce bych si přála, abyste po přečtení mé knihy našly odvahu naslouchat své intuici a žily z jejích rad, doufá spolu se mnou i autorka, a protože … patří mezi ty vzácné autory, jimž jejich vlastní spoluobčané nenaslouchají, a jejichž hlas je nezbytné zesilovat (Vladimír Pistorius)… vyzývám všechny, kterým není osud téhle společnosti lhostejný, k akci.

Klikněte na startovač a pomozte nastartovat vydání téhle nanejvýš potřebné knihy. Je totiž vysoce pravděpodobné, že doba je opět zralá a tento start-up (a s vaší pomocí nastartovaná kniha) možná pomůže nastartovat (kromě objevování dnes pod make-upem emancipace často ukrytého ženství) i důkladnou pozitivní transformaci celé v závisti a vzájemných žabomyších sporech ubojované a tedy nefungující a ke kolapsu mířící společnosti?

 

P. S.: Mé pravidelné čtenářky jistě vědí, že se link na tento blog vyplatí rozeslat a sdílet, a stačí jim přečíst základní poselství, ty méně informované si mohou postupně naklikat další blogy (proto je tento blog megablogem, s desítkou možností přečíst si mnohé další informace a souvislosti).